Ольвійський лучник V ст. до Р.Х.

В основі художньої реконструкції – малюнок на червонофігурній вазі, яка була знайдена в Ольвії, а зараз зберігається в Одеському археологічному музеї. Воїн, зображений на малюнку, одягнений в традиційну грецьку одежу – хітон. Поверх нього накинутий плащ, який добре захищає воїна від несприятливих погодних умов. Захисний обладунок складається з бронзового шолома халкідського типу та щита.

Шоломи цього типу (в Ольвії знайдено два екземпляри), поряд з коринфськими, були розповсюджені серед грецьких воїнів, а також використовувалися сусідніми скіфськими племенами (скіфи, зокрема, їх дуже часто переробляли). Щит, який воїн для зручності закинув за спину – класичний грецький гоплон. Такий тип щита сформувався в грецьких полісах у VIII ст. до Р.Х. у зв’язку з появою фаланги. Про використання ольвіополітами щитів такого типу свідчить пластина, знайдена при археологічних дослідженнях Західного теменоса у 1978 р. Такі пластини кріпилися з внутрішньої сторони щита і мали декоративну функцію. Різноманітні зображення на цих пластинах, здебільшого міфологічної та героїчної тематики, мали надихати володаря щита на героїчні подвиги. А зовнішня сторона щита прикрашалася зображеннями горгон, хижаків, змій або емблемами родових чи територіальних філ, а також могла бути і без будь-якого декору.

Червонолакова ваза. Ольвія. Одеський археологічний музей

Головною зброєю воїна був лук скіфського типу. Він був знайомий еллінам ще з VII ст. до Р.Х. і використовувався разом з іншими типами луків. На відміну від метрополії, в Ольвії лук набув дуже великого поширення, на що вказують численні знахідки наконечників стріл скіфського типу, вотивна модель лука в дитячому похованні 1913/49, бронзоливарні форми для стріл, монетна іконографія та дані епіграфіки. Стріли для лука зберігаються в гориті скіфського типу, який воїн носить підв’язаним на ремені. В некрополі Ольвії в деяких похованнях були знайдені цілі набори стріл, що свідчить про наявність горитів або сагайдаків. Лук та стріли – це зброя дальнього бою, яку з успіхом можна було застосовувати проти головного потенційного супротивника в  Північному Причорномор’ї – скіфів.

Устя і бутероль ксіфоса з Ольвії. Національний музей історії України

Зброєю ближнього бою є меч. Наш вояк озброєний прямим коротким грецьким мечем – ксіфосом. Він не набув в Ольвії широкого застосування, але був на озброєнні деяких воїнів, про що свідчить знайдені у 1938 р. деталі піхов меча, які були виготовлені із слонової кістки. Можна зазначити, що в мистецтві стрільби з лука громадяни Ольвії досягли значних успіхів, про що красномовно свідчить уламок одного ольвійського напису, який каже, що «славний Анаксагор, син Дімагора випустив стрілу на 283 оргії» (521 метр). Схоже, ольвіополіти могли скласти конкуренцію навіть відомим на весь античний світ критськими лучникам.

Ольвійський лучник V ст. до Р.Х. Малюнок О. Ляшенка

Ольвійський лучник V ст. до Р.Х. Реконструкція А. Ляшенка. Малюнок О. Ляшенка

Література:

Скуднова В.М. (1988) Архаический некрополь Ольвии. Ленинград: Искусство.

Папанова В.А. (2006) Урочище Сто могил – некрополь Ольвии Понтийской. Киев: Знания Украины.

Папанова В.А. (2002) Символика оружия в античных погребениях. «Боспорский феномен: погребальные памятники и святилища», Ч. II. Санкт-Петербург, 279-285.

Козуб Ю.І. (1974) Некрополь Ольвії V–IV ст. до н.е. Київ: Наукова думка.

Черненко Е.В. (1977) Ножны греческого меча из Ольвии. «Скифы и сарматы». Киев. Русяева А.С., Назаров В.В. (1994) Фрагмент щита из Ольвии. «Вестник древней истории», 1994, № 1, 45-53.

Див. також:

Германські дружинники. І ст. до Р.Х. – І ст. від Р.Х.

Війна полісам, мир кибиткам! Скіфо-грецький воєнний конфлікт V століття до Р.Х.

Артем Папакін, «Діти Таргітая: військо і війни скіфів»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *