Германські дружинники. І ст. до Р.Х. – І ст. від Р.Х.

Навесні 2010 р. експедицією Інституту археології НАН України біля Мутина Кролевецького району Сумської області було виявлено могильник пізнього латенського часу. Археологи відкрили 14 кремацій в урнах із незвичним для цього регіону і часу інвентарем. Цим інвентарем була зброя і військове спорядження: ножі, мечі, наконечники списів, умбони щитів, шоломи, остроги, портупеї з металевими деталями. Знахідка зроблена на території поширення пам’яток зарубинецької культури, надзвичайно бідної у плані зброї.

Зокрема, носії зарубинецької культури користувалися списами, дротиками і сокирами, але не використовували мечів, щитів з металевими деталями та захисного спорядження. Вочевидь, група похованих була чужоземного походження – найближчі аналогії знахідкам походять з пам’яток германських культур, таких як пшеворської, оксивської і ясторфської. Чимала кількість похованих в одному місці натякає, що вони загинули в одному бою. Разом з цим, бій вони, ймовірно, виграли, бо були поховані в окремому могильнику за власним ритуалом.

На малюнках представлені реконструкції воїнів з трьох поховань могильника в Мутині. Автор реконструкції – Андрій Ляшенко, автор малюнків – Олександр Ляшенко.

Германський дружинник. І ст. до Р.Х. – І ст. від Р.Х. За матеріалами поховання № 5 Мутинського могильника у Сумській області. Реконструкція А. Ляшенка. Малюнок О. Ляшенка

Спішений вершник озброєний двома списами та мечем. Один зі списів коротший і міг використовуватися як дротик. Латенський меч висить на лівому боці у залізних піхвах. Захисне спорядження представлене щитом і шоломом. Щит восьмикутної форми з залізним умбоном. Шолом залізний з нащічниками і напотиличником. На ногах у воїна – залізні остроги.

Германський дружинник. І ст. до Р.Х. – І ст. від Р.Х. За матеріалами поховання 8А Мутинського могильника у Сумській області. Реконструкція А. Ляшенка. Малюнок О. Ляшенка

Воїн  озброєний списом та має овальний щит з металевим умбоном. Цікавою є клинкова зброя, що висить на поясі на правому боці – це односічний тесак, популярний серед германських народів. Також у похованні був знайдений латенський меч у металевих піхвах. На воїні плащ, скріплений на правому плечі фібулою.

Германський дружинник. І ст. до Р.Х. – І ст. від Р.Х. За матеріалами поховання № 3 Мутинського могильника у Сумській області. Реконструкція А. Ляшенка. Малюнок О. Ляшенка

Наступальне озброєння воїна складається з меча у металевих піхвах, ножа і списа. Воїн захищений дерев’яним щитом круглої форми з залізними деталями (умбоном та ручкою).

У реконструкціях використано промальовки зі статті: Terpilovskij R. The Mutyn Burial Site from the Turn of Eras on the Seym River (preliminary Report) // Das Jastorf-Konzept und die vorrömische Eisenzeit im nördlichen Mitteleuropa. – Hamburg, 20014. – S. 331–345.

Див. також:

Римський легіонер. Друга половина І ст. від Р.Х.

Дакійський капіллат. І–ІІ ст. від Р. Х.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *