
Шолом грецького виробництва, знайдений у скіфському кургані. Не був перероблений. Шоломи коринфського типу мали наносники, великі нащічники у формі трапецій, що сходилися біля наносника (таким чином захищаючи практично все обличчя) і невеликий напотиличник. Такі шоломи могли носити, закриваючи обличчя (глибоко насаджуючи шолом на голову), або з відкритим обличчям (зсуваючи шолом на потилицю, як на гребені з кургану “Солоха”). Таким чином коринфський шолом працював подібно до пізніших середньовічних європейських шоломів з заборолами, які також дозволяли закрити та відкрити обличчя воїна.
У давній Греції шоломи коринфського типу використовували у VII–V ст. до Р.Х., їх італійські наслідування ходили на Апеннінському півострові до І ст. від Р.Х. Як видно з зображень на статуї з Керчі, згаданому гребені з кургану “Солоха” і знахідок у Північному Причорномор’ї, коринфські шоломи носили також греки і скіфи на території сучасної України.
Опис: шолом належить до коринфського типу групи «Герміона». Бронзовий цільнотягнутий шолом з нащічниками, напотиличников і наносником. Над вирізами для очей прокреслені подвійні лінії, що імітують брови. На краях напотиличника зроблено отвори для кріплення підборідного ременя. Напотиличник і обидва нащічники пошкоджені.
«В шоломі чітко розмежовані дві частини – верхня, що захищала черепну коробку, і нижня, що прикривала обличчя і боки голови. Нащічники виступають уперед, їх краї, вірогідно, були загострені. Основні отвори оточені прокресленими лініями. Дві лінії на лобі імітують брови» [2]
Датування: перша половина V ст. до Р.Х.
Розміри: –
Місце знахідки: обкладений камінням курган між селами Петриківка і Ромейківка Київської губернії – нині сс. Петраківка і Ромейково, Катеринопільський район, Черкаська обл., розкопки І. Фундуклея 1845 р.
Місце зберігання: було невідоме вже у 1941 р.; ймовірно, шолом втрачено.
Публікація: Фундуклей И. Обозрение могил, валов и городищ Киевской губернии. – К.: Типография Феофила Гликсберга, 1848.


Література:
1. Мелюкова А. И. Вооружение скифов. – М.: Наука, 1964.
2. Фундуклей И. Обозрение могил, валов и городищ Киевской губернии. – К.: Типография Феофила Гликсберга, 1848.
3. Черненко Е. В. Скифский доспех. – К.: Наукова думка, 1968.
Схожий шолом коринфського типу групи «Герміона» було найдено в 2018 р. Сочінською експедицією Інституту археології РАН в давньогрецькому некрополі «Волна-1» біля поселення Волна у підніжжя гори Зеленська на Таманському півострові, Росія. Шолом датовано першою чвертю V ст. до Р.Х.



Також коринфський шолом відомий з грабіжницьких розкопок 2016 р. на південному заході України.




