
Один з перероблених скіфами давньогрецьких шоломів, знайдений не так давно у Приазов’ї в кургані бронзової доби зі впускним скіфським похованням. Може відноситися до халкідського чи більш раннього коринфського типу античних шоломів.
Опис: купол бронзового давньогрецького шолому халкідського типу без напотиличника і нащічників, з коротким наносником, з отворами по нижньому краю купола для кріплення підкладки чи бармиці. Отвори розташовані попарно. Передні краї надочних вирізів плавно переходять у наносник, їх задні краї обрізані; ймовірно, вони переходили у нащічники, як у коринфських шоломів. Над надочними вирізами рельєфним валиком зображені брови.
«Шолом напівсферичний з овальною в основі тулією, рельєфно відділеною від нижнього бортика, який має вертикальне стрільчасте заглиблення – «щипц» у лобній частині. По нижньому краю бортика розташовані 9 парних отворів діаметром 0,2 см. Очні вирізи оформлені рельєфними дугами, що переходять у витончений наносник. Паралельно їм розташовані дві дуги, що імітують брови. Шолом виготовлений з золотистої бронзи технікою кування. …В нашому шоломі широкі очні вирізи, як і брови, виділені виразним рельєфом, який повторює лінію брів і переходить у витончений наносник, що робить його більш ефективним і дозволяє віднести до кращих зразків халкідського типу V за Пфлунгом» [2]
Датування: початок IV ст. до Р.Х. (датування шолому)
Розміри: висота – 16 см, окружність – 62 см
Місце знахідки: курган групи «Лиса Могила» біля с. Кінські Роздори, Пологівський район, Запорізька область.
Місце зберігання: Запорізький краєзнавчий музей
Публікація: Плешивенко А. Г. Античный шлем из Конских Раздоров // Музейний вісник. – № 13. – Запоріжжя, 2013. – С. 54–61; Плешивенко А. Г. Забытые раритеты // Стародавнє Причорномор’я. – Вип. ХІІ. – Одеса: ОНУ, 2018. – С. 422–430.



Література:
1. Плешивенко А. Г. Античный шлем из Конских Раздоров // Музейний вісник. – № 13. – Запоріжжя, 2013. – С. 54–61.
2. Плешивенко А. Г. Забытые раритеты // Стародавнє Причорномор’я. – Вип. ХІІ. – Одеса: ОНУ, 2018. – С. 422–430.
3. Шмакова О. А. Античный шлем в Северном Приазовье // Проблемы скифо-сарматской археологии Северного Причерноморья. – Запорожье, 1989. – С. 176–177.