Халкідські шоломи з Ольвії

Мешканці грецького полісу Ольвії, ольвіополіти, та місцеве варварське населення використовували в період античності шоломи грецьких типів. Про це нам говорять, зокрема, зображення з о. Березань і дві знахідки шоломів. Точне місце і обставини виявлення обох екземплярів невідомі. Один з них був обрізаний, подібно до екземплярів з кургану “Солоха” чи зі Стовп’яг.

Опис: Перший шолом халкідського типу V з невеликим наносником, надочними вирізами, напотиличником з напівкруглими виступами для захисту боків шиї, нащічники відсутні. Другий шолом також, імовірно, халкідського типу, з обрізаним (?) наносником, обрізаними краями і фрагментарно збереженим куполом, що переходить у нижній край рельєфним виступом.

«Безумовно, результатом переробки аттичного шолома є шолом з Ольвії» [5]

«Серед випадкових знахідок з Ольвії обов’язково слід назвати бронзовий шолом, який відновиться до типу так званих «халкідських», що склалися у Давній Греції в другій половині VI ст. до н.е… Ольвійська знахідка збереглася в доволі фрагментованому стані, але всі характерні особливості халкідських шоломів на ній представлені: виділенний нашийник, наносник, нащічники не збереглися, але, судячи з конфігурації бічної частини шолома, вони були рухливими. Крім цього шолома, з Ольвії походить уламок ще одного, але з причини поганої збереженості тип його визначити надзвичайно складно, хоча, скоріше за все, він також є халкідським, що, ймовірно, був перероблений відповідно до місцевих смаків» [1]  

Датування:

Розміри:

Місце знахідки: Ольвія, випадкові знахідки

Місце зберігання:

Публікація: Отчёт Императорской археологической комиссии за 1908 год. – СПб., 1912; Рабинович Б. З. Шлемы скифского периода // Труды Отдела истории первобытной культуры Государственного Эрмитажа. – Т. 1. – Л., 1941. – С. 134, 145.

Фото першого шолома з Ольвії: [2 с. 80, рис. 64, 65, 66]
Два шоломи з Ольвії. Промальовка і фото: [1, с. 31, рис. 12, 1, 2].
Промальовка другого шолома з Ольвії: [4, с. 102, рис. 1, 5]

Література:

1. Виноградов Ю. А. Счастливый город в войне. Военная история Ольвии Понтийской (VI в. до н.э. – IV в. н.э.). – СПб.: Петербургское Востоковедение, 2005.

2. Отчёт Императорской археологической комиссии за 1908 год. – СПб., 1912.

3. Рабинович Б. З. Шлемы скифского периода // Труды Отдела истории первобытной культуры Государственного Эрмитажа. – Т. 1. – Л., 1941. – С. 134, 145.

4. Сударев Н. В. К вопросу об античных шлемах, подвергшихся переделке // Традиции и инновации в материальной культуре древних обществ. – М., 1990. – С. 99–109.

5. Черненко Е. В. Скифский доспех. – К.: Наукова думка, 1968.

До переліку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *