Лоріка сегментата. 10 обладунків в Україні

Номер 3. Лоріка сегментата

Попередній

“Лоріка сегментата” типу Корбрідж (І–ІІ століття). Сучасна реконструкція. Фото клуб “VEMI – Вексиляція військ Нижньої Мезії”

Пластинчаста лоріка була найкращим обладунком, який виник у могутньому Римі. Успіх римських воїнів на полі бою частково пояснюється досконалим захистом, який давала “лоріка сегментата”. Зображення “сегментати” чітко асоціювалося з образом римського легіонера вже в часи імперії, а завдяки кіно і військово-історичній реконструкції – також у наш час. Винайшли “лоріку сегментату” ще за правління Августа, якого вважають першим імператором, і використовували до ІІІ століття від Р.Х. Такий обладунок носили римські легіонери, що воювали та несли службу в містах сучасного Півдня України – Тірі, Ольвії, Херсонесі. Деталі від обладунку “лоріка сегментата” знайдені археологами, зокрема, у Криму.

Протягом трьохсот років цей обладунок еволюціонував, але основний принцип його конструкції був настільки вдалим, що залишався незмінним. “Сегментата” складалася з горизонтальних смуг заліза, що захищали живіт, боки і спину, і вертикальних пластин, які розміщувалися на грудях і плечах. Пластини поєднувалися між собою заклепками, завісами, ременями і гачками. Це робило обладунок гнучким, немов панцир рака. Дослідження металу “сегментат” показали, що він був дуже якісним – у багатьох випадках це було не просто залізо, а метал, близький до сучасної сталі! Це дозволяло римським ковалям робити пластини надзвичайно тонкими – усього 1–1,5 мм товщиною. Тому в порівнянні з кольчугою та лускатим панцирем, “сегментата” була легшим і міцнішим видом захисту. Такий обладунок міг захистити від усієї ручної та метальної зброї. “Сегментата” боялася лише баллісти – відома знахідка пластини такого обладунку з діркою від потужної снаряду метальної машини.

До речі, ми насправді не знаємо, як римляни називали цей тип обладунку – його назва не збереглася у джерелах. Термін “лоріка сегментата” – це витвір вчених!

Далі

 

Див. також:

Гладіус. 10 зразків славетної зброї в Україні

ХІ Клавдіїв легіон. 10 легендарних військових загонів

Реконструкція римського вексиллуму

1 коментар до “Лоріка сегментата. 10 обладунків в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *