
Шолом походить, ймовірно, з грабіжницьких розкопок у Нижньому Подніпров’ї. За легендою, він був придбаний на ринку в м. Василівка в якості «каски пожежника». За О. Симоненком, шолом з Приморського може бути реплікою шоломів виділеної ним І групи шоломів типу Монтефортіно зі Східної Європи (туди входять, зокрема, шоломи з Мар’ївки, Біленького, Токмак-Могили). Він припускає, що відхилення від стандарту говорять про намагання ковалів різних майстерень наслідувати канонічні зразки [3, с. 178]. Шолом міг використовуватися сарматами Північного Причорномор’я.
Опис:
«Шолом литий з подальшою проковкою, з напівсферичною тулією і циліндричної форми шишаком, що завершується порожнистою, глухою, грибоподібної форми кнопкою. Край тулії потовщений, утворює вузький валик. Напотиличник серпоподібної форми, вузький (ширина в центральній частині – 2 см). По боках тулії, з обох сторін є по два симетрично розташованих отвори для закріплення нащічників (діаметри отворів – 4 мм). При обробці поверхні виробу застосовувався механічний давильник. Напотиличник прикрашений гравіруванням у вигляді «бігучої хвилі», виконаний у крапковій техніці. Низ тулії спереду оперезаний двома нерівними подвійними гравірованими крапковими лініями, між якими розташований орнамент з подвійних арок, що чергуються. Кількість арок – 18, вони розрізняються за висотою і шириною, не складаючи єдиного шаблону. Завершується цей сюжет з двох сторін напотиличника чотирма гравірованими крапковими лініями, що перехрещуються і утворюють восьмипроменеву фігуру. Така само фігура розташована у центрі налобної частини тулії… Виріб дещо деформований, наявні вм’ятини, тріщини і розлами… На шоломі, що публікується, напівкруглі арки розташовані на фронтальній частині тулії. Крім того, на нашому шоломі наявний ще один орнаментальний мотив, що не зустрічається на жодному шоломі зі Східної Європи – це восьмипроменева «зірка», що прикрашає центральну частину налобника і бічні сторони, за нащічниками» [1]
Датування: ІІІ–І ст. до Р.Х. (З. Попандопуло), ІІ–І ст. до Р.Х. (О. Симоненко)
Розміри: висота – 18,5 см; діаметр – 19,5 х 22,1 см (з напотиличником)
Місце знахідки: с. Приморське, Василівський район, Запорізька область
Місце зберігання: приватна колекція
Публікація: Попандопуло З. Х. Еще об одном шлеме типа Монтефортино // Музейний вiсник. – 2009. – № 9. – С. 51–55.


Література:
1. Попандопуло З. Х. Еще об одном шлеме типа Монтефортино // Музейний вiсник. – 2009. – № 9. – С. 51–55.
2. Симоненко А. В. Об изготовлении шлемов типа Монтефортино // Европейская Сарматия. Сборник, посвященный Марку Борисовичу Щукину. / Отв. ред. Д. А. Мачинский. – Санкт-Петербург: Нестор-История, 2011. – С. 119, рис. 1, 2.
3. Симоненко А. В. Сарматские всадники Северного Причерноморья. Изд. 2-е, исправленное и дополненное. – К.: Видавець Олег Філюк, 2015. – C. 173–174, 178, рис. 60.
4. Симоненко А. В. Шлемы сарматского времени из Восточной Европы // Stratum Plus. – 2014. – № 4. – С. 256–257, 262, рис. 7, 2, рис. 10, 2.