
9 лютого 1918 р. Українська Народна Республіка уклала Брестський мирний договір з Німецькою імперією, Австро-Угорщиною, Болгарським царством та Османською імперією. Ця угода стала першою мирною угодою першої світової війни, що завершила бойові дії на великій ділянці Східного фронту Центральних держав. За місяць подібний договір з Німеччиною та її союзниками підписала Радянська Росія, чим остаточно завершила бойові дії на Сході Європи. Для Німеччини Брестський мирний договір дав можливість вивільнити боєздатні з’єднання для продовження війни на Західному фронті та отримати з України продовольство, якого Німеччині не вистачало.
Для УНР договір означав визнання молодої держави з боку чотирьох держав і організація допомоги у боротьбі з більшовиками, які окупували в лютому 1918 року велику частину України. Після укладання Брестського миру на територію УНР були введені німецькі та астро-угорські військові з’єднання, що допомогли українській армії швидко звільнити Україну від червоногвардійських загонів і армії Радянської Росії.
Підписання договору в 1918 році фільмувалося на кінокамеру. Документальний фільм
“Der erste Friedensvertpag des Weltkrieges”, створений у 1918 році, на щастя, зберігся до наших днів у німецькому Бундесархіві. Тепер він доступний для вільного перегляду. Запрошуємо переглянути цю короткометражну кінохроніку.