Предмети озброєння і кавалерійського спорядження зарубинецької культури

Археологічні знахідки на пам’ятках зарубинецької культури

Археологічні знахідки на пам’ятках зарубинецької культури

У статті розглянуті предмети озброєння, знайдені на пам’ятках зарубинецької культури. Всього вони знайдені у 16 поселеннях та могильниках культури в Білорусі, Україні, частково Росії. Артефакти, пов’язані з військовою справою, містяться у пам’ятках усіх трьох варіантів зарубинецької культури – верхньодніпровському, середньодніпровському та поліському.

Зброя представлена знахідками наконечників списів, дротиків, стріл, сокир та ножів. На території поліського варіанта культури військових знахідок зроблено найменше. На Середньому Дніпрі досить багато пам’яток зі зброєю. Тут знайдені списи (Верхня Мануйлівка Полтавської області, Басівка та Хар’ївка Сумської області). З Бортничів та Таценки (Київської області) походять два прямокутні сокири зарубинецького часу. На середньодніпровських пам’ятках знаходять трилопатеві черешкові наконечники стріл цього часу, які приписуються сарматам. З території середньодніпровського варіанту зарубинецької культури походять чотири з шести відомих у цій культурі шпор. Близькі за типом вироби знайдено в Оболоні (Київ), Монастирку (Київська область), Мар’янівці (Вінницька область). Більше за все знайдено предметів озброєння на території верхньодніпровського варіанту зарубинецької культури, що є однією з його характерних рис.

Мапа пам’яток зарубинецької культури зі знахідками предметів озброєння

Мапа пам’яток зарубинецької культури зі знахідками предметів озброєння

Дротики з вістрями з двома шипами, знайдені на зарубинецьких пам’ятках, являють собою зразки зброї, що поширилася у постскіфський час на території Східної, Центральної та Північної Європи. Вони були масово поширені серед балтських і фінських культур Східної Європи і нагадували сарматські і пізньоскіфські дротики. Шпори, подібні до зарубинецьких, з’явилися у пізньолатенський і передримський час у Центральній Європі, і не поширювалися у сарматів. Зарубинецькі зразки шпор є одними з найбільш ранніх знахідок цього спорядження у Східній Європі (І ст. до Р.Х. – І ст. від Р.Х.), вони були в цей час відомі у кельтському світі і почали поширюватися на схід. Всі знайдені на території зарубинецької культури сокири мають квадратні втулки (тобто вони є сокирами-кельтами, більш примітивними за провушні сокири), і датуються І ст. до Р.Х.

Використання набору зі списа і дротиків стає типовим для більшості європейських варварських суспільств лісової і лісостепової зони початку І тис. від Р.Х. Зарубинецьке населення не використовувало щитів з металевими деталями, немає також знахідок довгої клинкової зброї, що відрізняє їх від носіїв як пшеворської і оксивської культур (германців), так і від сарматів.

Анотація Ucraina Inter Arma

Повний текст: Радюш О.А. Предметы вооружения и кавалерийского снаряжения на памятниках зарубинецкой культуры. // Военная археология. Вып. 2., М., 2011.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *