Архів Військово-історичного бюро (колишній Центральний військовий архів) Республіки Польща планує зробити доступним картотеку солдатів радянської армії, які служили у “людовому” Війську Польському у воєнний і післявоєнний період. Протягом 1943–1968 рр. через збройні сили Польської Народної Республіки пройшло близько 21 тис. радянських солдатів.
Наплив радянських солдатів до польської армії розпочався у 1943 р. з початком формування її у таботі Сєльце у СРСР. У березні 1944 р. сформований там 1-й корпус Польських Збройних Сил був переведений до Сум, пізніше всі польські військові формування об’єднано у 1-у Польську армію, передислоковану до району Житомира – Ровна – Ківерців. У Польській армії в СРСР служило чимало українців (до 40 % особового складу частин): це були українці – солдати Війська Польського, ув’язнені у радянських таборах у 1939 р., офіцери Червоної армії, призначені на посади у польських частинах, а також чимало мобілізованих улітку 1944 р. з теренів Поділля, Волині, Галичини і Східної Польщі. Крім того, мобілізації з українських земель до польської армії відбувалися і після її виходу до Польщі у 1944–1945 рр. У післявоєнний період “людова” польська армія брала участь у здійсненні переселення українців зі східних воєводств післявоєнної Польщі під час акції “Вісла” та боротьбі з українським збройним підпіллям.
Архів Військово-історичного бюро у Варшаві зберігає чимало документів з української військової історії. Після завершення проекту картотеку архіву, що налічує понад 20 тис. реєстраційних карток, планують зробити доступною для дослідників у електронній версії.
Джерело: TVP
Див. також:
Центральний військовий архів оприлюднив документи Польських Легіонів
У Львівській політехніці знайшли приватний архів польського військового
Артем Папакін, Україніка в фондах Центрального військового архіву, Варшава