Відкрито картотеку радянських солдатів Війська Польського

Фото: Wojskowe Biuro Historyczne

Фото: Wojskowe Biuro Historyczne

Архів Військово-історичного бюро (колишній Центральний військовий архів) Республіки Польща планує зробити доступним картотеку солдатів радянської армії, які служили у “людовому” Війську Польському у воєнний і післявоєнний період. Протягом 1943–1968 рр. через збройні сили Польської Народної Республіки пройшло близько 21 тис. радянських солдатів.

Наплив радянських солдатів до польської армії розпочався у 1943 р. з початком формування її у таботі Сєльце у СРСР. У березні 1944 р. сформований там 1-й корпус Польських Збройних Сил був переведений до Сум, пізніше всі польські військові формування об’єднано  у 1-у Польську армію, передислоковану до району Житомира – Ровна – Ківерців. У Польській армії в СРСР служило чимало українців (до 40 % особового складу частин): це були українці – солдати Війська Польського, ув’язнені у радянських таборах у 1939 р., офіцери Червоної армії, призначені на посади у польських частинах, а також чимало мобілізованих улітку 1944 р. з теренів Поділля, Волині, Галичини і Східної Польщі. Крім того, мобілізації з українських земель до польської армії відбувалися і після її виходу до Польщі у 1944–1945 рр. У післявоєнний період “людова” польська армія брала участь у здійсненні переселення українців зі східних воєводств післявоєнної Польщі під час акції “Вісла” та боротьбі з українським збройним підпіллям.

Архів Військово-історичного бюро у Варшаві зберігає чимало документів з української військової історії. Після завершення проекту картотеку архіву, що налічує понад 20 тис. реєстраційних карток, планують зробити доступною для дослідників у електронній версії.

Джерело: TVP

Див. також:

Центральний військовий архів оприлюднив документи Польських Легіонів

У Львівській політехніці знайшли приватний архів польського військового

Артем Папакін, Україніка в фондах Центрального військового архіву, Варшава

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *