Праща. 10 зразків славетної зброї в Україні

Номер 8. Праща

Попередній

Антична праща. Сучасна реконструкція

Праща була дуже давнім винаходом. Перші пращі були палицями з мотузками, або шкіряними петлями, в яких снарядом служили камінці. Їх могли використовувати як на полюванні, так і на війні – показовим є приклад біблійного пастуха Давида, який пращею вбив воїна-велетня Голіафа. Проте вже в античності праща настільки вдосконалилася, що стала надзвичайно ефективною зброєю, і спеціальні загони пращників могли вирішувати хід битв. Відомі родоські, сицилійські, критські та балеарські пращники. Але піхотинці, озброєні пращами, були поширені по всій Європі. Не виключенням були і давньогрецькі поліси Північного Причорномор’я.

Праща у період античності виготовлялася зі шкіри, жил, волосся чи рослинних волокон. Вона мала невеличку “корзинку” – місце для снаряду, та два ремені: один з них кріпився непорушно у долоні, а інший тримався двома пальцями. Праща зі снарядом розкручувалася збоку або над головою пращника. Затиснутий у пальцях кінець пращі відпускався у потрібний момент, і снаряд летів у ціль. Снаряди до пращ виготовляли спеціально – їх робили з глини, опалюючи для міцності, або зі свинцю, виливаючи у спеціальні форми. Звісно, у разі нестачі “куль” для пращі міг згодитися і камінчик. Проте найбільш ефективними були спеціальні снаряди – видовжені, овальної форми для кращого польоту. Ефект від дії такого снаряду був близьким до ефекту дії кулі! Пращеві снаряди ламали кістки, пробивали обладунки і черепи.

Чимало снарядів для античних пращ містили зображення та написи: це могли бути прокльони на адресу ворогів, побажання перемоги собі, імена власних полководців тощо. Зокрема, снаряд пращі з іменем Александра знайшли поблизу Ольвії – це дало змогу підтвердити повідомлення античних джерел про похід полководця великого Александра Македонського, Зопіріона на Ольвію у 331–330 роках до Р.Х.

Далі

 

Див. також:

Армія Мітрідата Евпатора у Північному Причорномор’ї. ІІ – І ст. до Р.Х.

Військо скіфів. VII – IV ст. до Р.Х.

Македонський воїн. Північне Причорномор’я, 330-ті рр. до Р.Х.

1 коментар до “Праща. 10 зразків славетної зброї в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *