Шолом з Маріуполя

Фрагмент бронзового шолому невідомого типу, який був вочевидь перероблений кочовиками (скіфами) з грецького оригіналу, подібно до шоломів з Німфея та з кургану «Солоха». Зберігся лише нижній край наголів’я, оснащений дірочками для приєднання підкладки чи бармиці.

Опис: «…Була знайдена нижня частина зруйнованого шолому, що був перероблений. Уздовж його краю пробиті отвори для кріплення підкладки. Над ними проходить рельєфний напівкруглий в розрізі валик, що складає єдине ціле з шоломом… Віднесення цих знахідок до певного типу ускладнене. …Вочевидь, такі шоломи мали лускаті набірні напотиличник і нащічники. Проте чи складали вони єдине ціле чи були відокремлені один від одного, поки що не вдалося з’ясувати» [1]

«Похований був одягнутий у залізний пластинчастий панцир, біля голови лежали залишки бронзового шолома… Зберіглася лише нижня частина довжиною до 17 см, шириною до 4,5 см. Вздовж нижнього краю пробиті невеликі отвори. Над ними проходить вузький рельєфний валик. Найближчою аналогією цьому шолому є ще неопублікований шолом зі збірки Херсонського краєзнавчого музею, знайдений біля с. Кардашинки на Херсонщині. Обидва шоломи відносяться до групи шоломів античного виробництва зі зрізаною нижньою розвиненою частиною, яка захищала потилицю та щоки» [2]

Датування: середина V ст. до Р.Х.

Розміри: фрагмент довжиною до 17 см, шириною до 4,5 см

Місце знахідки: курган № 6 на околиці м. Маріуполя (Жданова), розкопки 1927 р.

Фото: 1, с. 94, рис. 52

Місце зберігання:

Публікація: Черненко Є. В. Скіфські кургани V ст. до н.е. поблизу м. Жданова // Археологія. Т. ХХІІІ. – К.: Наукова думка, 1970. – С. 176–181.

Література:

1. Черненко Е. В. Скифский доспех. – К.: Наукова думка, 1968.

2. Черненко Є. В. Скіфські кургани V ст. до н.е. поблизу м. Жданова // Археологія. Т. ХХІІІ. – К.: Наукова думка, 1970. – С. 176–181.

До переліку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *