Халкідський шолом з Німфея

Бронзовий шолом грецького виробництва халкідського типу давньогрецьких шоломів, який об’єднує шоломи VI–IV ст. до Р.Х. з яйцеподібним куполом, відкритим обличчям з наносником, невеликим напотиличником, відкритими вухами і округлими (нерухомими і рухомими) нащічниками. Не зазнав переробки. Знайдений на території Боспорського царства, де у часи Археанактидів ховали варварську знать, що користувалася грецькими шоломами, поножами і лускатими металевими панцирами скіфів [1, с. 59].

Опис: бронзовий цільнотягнутий шолом халкідського типу ІІ з неокремими нащічниками і наносником.

«Бронзовий шолом біля черепу, масивна гладка гривна на шиї, зброя між поздовжніми стінками кам’яної гробниці і дерев’яного саркофагу, що складалася з величезної кількості бронзових і залізних уламків лускатого панцира, безлічі бронзових наконечників стріл і кількох уламків залізних мечів, кинджалів і списів» [2]

Датування: перша половина V ст. до Р.Х.

Розміри: висота – 25 см, діаметр – 29 см

Місце знахідки: поховання 16-ї гробниці некрополю Німфея, відкритої у 1876 р. (розкопки Імператорської археологічної комісії та директора Керченського музею А. Є. Люценка), Керч, Крим

Місце зберігання: Державний Ермітаж, інф. № ГКН.-68, Санкт-Петербург, Росія

Публікація: Силантьева Л. Ф. Некрополь Нимфея // Материалы и исследования по археологии СССР. – № 69. – М., 1959. – С. 5–107.

Промальовка шолому: 3, с. 84, рис. 45, 1
Фото шолому: 2, с. 82, рис. 46
Халкідський шолом з Німфея. Малюнок А. Папакіна
Халкідський шолом з Німфея. Реконструкція А. Папакіна

Література:

1. Виноградов Ю. А. «Там закололся Митридат…» Военная история Боспора Киммерийского в доримскую эпоху. – СПб: Петербургское Востоковедение; М.: Филомастис, 2004.

2. Силантьева Л. Ф. Некрополь Нимфея // Материалы и исследования по археологии СССР. – № 69. – М., 1959. – С. 5–107.

3. Черненко Е. В. Скифский доспех. – К.: Наукова думка, 1968.

До переліку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *