Гусарські лати. 10 обладунків в Україні

Номер 10. Гусарські лати

Попередній

Гусарський обладунок з колекції “Музею-Арсеналу” Львівського історичного музею

Класичні зображення “крилатих гусарів” показують вершника з довгим списом, крилом за спиною й у важкому обладунку, що захищає тіло до пояса. Проте перші гусари, що з’явилися наприкінці XV – на початку XVI століть на службі королів Польщі, Угорщини і імператора Священної Римської імперії, були легкою кіннотою. В цей час вони ще не носили обладунків, а воювали за допомогою списів і захищалися щитами-тарчами. Однак коли рицарська кіннота занепала, гусари зайняли її нішу. Наприкінці XVI – на початку XVII століття гусари вже носили шоломи і кольчуги з кірасами. Гусари були настільки захищені обладунком, що взагалі перестали користуватися щитами.

Гусарський обладунок сімнадцятого століття складався з кіраси, горжета, наплічників і карвашів. Кіраса мала вертикальне ребро, що сприяло відбиттю ворожих куль, а знизу – три-чотири пластини, що дозволяли рухатися. Горжет гусарського обладунку (обойчик), на відміну від рицарських лат, одягався зверху кіраси. Наплічники (нараменники) збиралися з горизонтальних пластин у гнучку конструкцію, що не заважала рукам вільно рухатися. Руки по лікоть були захищені карвашами, їх конструкція була відома ще з часів Київської Русі. А от кисті рук не мали захисту, і рукавиць гусари також не носили. В деяких випадках гусарські обладунки мали захист ніг до коліна, подібно до західноєвропейських рейтарських лат. З другої половини століття на кірасах, горжетах і інших деталях обладунків гусарів стали розміщувати латунні прикраси: зображення Діви Марії, хрести, окантовки. Гусарські лати виготовлялися з залізних пластин товщиною 2–4 мм, а окремі екземпляри мали нагрудники товщиною аж 7 та 9 мм. Така товщина надійно захищала гусарів від ударів шаблями, татарських стріл, а часто – і від куль з тогочасних пістолів і мушкетів. Відомі випадки, коли гусарська кіраса витримала навіть постріл з гармати! Звісно, такі якісні обладунки були досить дорогими, і в них були одягнуті далеко не всі гусари, головним чином товариші – командири почтів.

Музеї України мають в своїх колекціях чимало гусарських лат. Їх можна побачити вживу, зокрема, у Львівському “Арсеналі” та Національному музеї історії України.

На початок

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *