Халкідський шолом з Пастирського

Шолом грецької роботи, халкідського типу V за Г. Пфлюґом, знайдений на території Пастирського городища скіфського часу в Середньому Подніпров’ї. Разом з коринфським шоломом з Ромейкова і халкідськими шоломами з Німфея і землі мірзи Кекуватського, цей екземпляр є непереробленим. Серед інших шолом з Пастирського вирізняється одним з найкращих станів збереженості.

Опис: бронзовий шолом халкідського типу. Купол шолому має півкруглу, сплющену з боків форму; знизу оточений рельєфним виступом, що миском врізається у передню частину купола. В лицьовій частині шолома зроблені надочні вирізи, виділені виступом, що сходяться на наноснику, вздовж якого проходить рельєфний валик. По боках є вирізи для вух з відігнутими назовні краями. Напотиличник з подібним чином відігнутими назовні краями має вигляд горизонтальної смуги з півкруглими виступами на боках, які плавно переходять у вирізи для вух. Нащічники опуклі ( в центральній частині різко видаються назовні) півкруглої форми з півкруглим вирізом у передній частині також мають відігнуті назовні краї. Нащічники кріпляться до купола шолому шарнірами на чотирьох петлях, що тримаються на заклепках; верхні краї нащічників з петлями вужчі за нижні бічні краї купола шолому. На нижніх краях нащічників зроблені округлі отвори для кріплення ременів.

«Один з кращих зразків обладунків цього типу (у термінології автора – аттичного. – UIA) є шолом з кургану № 4 ур. Галущине біля с. Пастирське» [3]

Датування: IV ст. до Р.Х.

Розміри:

Місце знахідки: курган № 4 урочище Галущине біля с. Пастирське, Смілянський район, Черкаська область

Місце зберігання: Національний музей історії України

Публікація:

Фото: Антиквар
Фото в експозиції НМІУ: museum.velizariy.kiev.ua
Фото в експозиції НМІУ: museum.velizariy.kiev.ua
Фото в експозиції НМІУ: museum.velizariy.kiev.ua
Фото в експозиції НМІУ: museum.velizariy.kiev.ua
Фото: [2, с. 321]
Халкідський шолом з Пастирського. Малюнок А. Папакіна, 2019

Література:

1. Древности Приднепровья. Т. II. Эпоха предшествующая великому переселению народов. – К., 1899.

2. Історія української культури. – Т. 1. – К.: 2001 р. – С. 321.

3. Черненко Е. В. Скифский доспех. – К.: Наукова думка, 1968.

До переліку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *