
Належить до типу, який ряд дослідників (Б. Рабинович, Є. Черненко) називав «кубанським типом» – бронзові литі шоломи з надбрівними дугами і поздовжнім ребром, іноді з кільцем на верхівці та отворами для кріплення бармиці. Назва типу шолому походить від регіону знахідок – Кубані, звідки було відомо п’ять шоломів. Шоломи «кубанського типу» були поширені також у Поволжі і Середній Азії.
Євген Черненко вважав, що вони виготовлялися ранніми скіфами на Кубані, звідки ці шоломи «проникають на схід від Волги аж до Середньої Азії» [4, с. 74–78]. Михайло Горелик пов’язував їх виникнення з «касками Північно-Західного Ірану і Урарту» [1, с. 168]. На думку В. Клочка, «під час зіткнень “карасукців” з Чжоуським Китаєм останні запозичили у чжоусців важкі литі бронзові шоломи, від яких пізніше утворився ранньоскіфський “кубанський” тип бронзових шоломів. Інакше пояснити виникнення цього типу ранньоскіфського шолому, на мою думку, неможливо» [2, с. 289]. Ймовірно, всі шоломи «кубанського типу» виготовлені в Китаї і поширювалися з міграціями індоєвропейських кочовиків раннього залізного віку.
Опис: знахідка 1997 р.
Датування: VII–VI ст. до Р.Х.
Розміри: висота – 16,5 см, довжина – 21 см, ширина – 27 см, товщина стінок – 2–4 мм; вага – 1,65 кг
Місце знахідки: урочище Циганське біля с. Медведівка, Чигиринський район, Черкаська область, випадкова знахідка 1997 р., неподалік від Мотронинського городища скіфського часу
Місце зберігання: Національний історико-культурний заповідник «Чигирин», інв. № А-3604
Публікація: Полтавець В. І., Білецька О. В., Легоняк Б. В. Шолом кубанського типу в Правобережносу Лісостепу // Археологія. – 2000. – № 1. – С. 147–149.







Література:
1. Горелик М. Оружие Древнего Востока (IV тыс. – IV в. до н. э.). – М., 1993.
2. Клочко В. Озброєння та військова справа давнього населення України (5000 – 900 рр. до Р.Х.). – К.: АртЕк, 2006.
3. Полтавець В. І., Білецька О. В., Легоняк Б. В. Шолом кубанського типу в Правобережносу Лісостепу // Археологія. – 2000. – № 1. – С. 147–149.
4. Черненко Е. В. Скифский доспех. – К.: Наукова думка, 1968.
До переліку
Див. також: