Презентація видання про Гната Порохівського

Обкладинка видання "Під слідством СМЕРШ"

Обкладинка видання “Під слідством СМЕРШ”

9 лютого 2017 р. в Дипломатичній академії при МЗС України відбулася презентація документального видання «Під слідством СМЕРШ: Офіцер ССІ і лідер української еміграції в Румунії за матеріалами СБУ, 1944–1947» (румунською мовою). Автори – Вадим Гузун, історик і співробітник Міністерства закордонних справ Румунії і Валерій Власенко, український історик. Видання розповідає про Гната Єрмиловича Порохівського – підполковника Армії Української Народної Республіки, лідера української еміграції у міжвоєнній Румунії.

Гнат Порохівський (1888–1952) навчався у Одеському піхотному юнкерському училищі, у Першу світову війну брав участь у наступі російської армії на Львів і Перемишль, у боях на Північному фронті, командував ротою і 43-м Сибірським стрілецьким полком. У 1917 р. він був призначений помічником командира 4-го Козацького полку 1-го Українського корпусу, пізніше займав посади помічника командира 4-го пішого Холмського полку, начальника штабу 5-го Чернігівського корпусу, командувача Володимир-Волинської групи військ, штаб-старшини у справі формування армії при військовому міністерстві УНР. У 1920 р. Г. Порохівський командував на фронті частинами 2-ї бригади 1-ї Кулеметної дивізії Арміі УНР. У листопаді 1920 р. разом зі своїм з’єднанням Г. Порохівський потрапив на територію Румунії, де в якості старшого за званням офіцера став на чолі місцевої української уенерівської громади. У міжвоєнний період і під час Другої світової війни Г. Порохівський активно співпрацював з румунською розвідкою (Сігуранцою). У 1944 р. він був заарештований радянськими спецслужбами і помер у радянському таборі.

Автори видання

Автори видання

Вадим Гузун є автором дослідження “Небажані”, присвяченого українській, російській і єврейській еміграції в Румунії, а також іншого дослідження про Г. Порохівського, заснованого на документах румунських спецслужб.

В. Гузун зазначив, що розповідь його попереднього дослідження завершується на арешті у 1944 р., проте дані Галузевого державного архіву Служби безпеки України дали можливість простежити його долю до самої смерті у 1952 р.

Валерій Власенко – український історик з Сум, фахівець з історії української еміграції міжвоєнного періоду в Балканських країнах. В. Власенко зазначив, що знайомство з постаттю Г. Порохівського у нього відбулося з документів Центрального державного архіву зарубіжної україніки, де зберігаються документи, передані в Україну його донькою Ольгою Андрич-Порохівською. Слідча справа в архіві СБУ, використана для даного дослідження, за його словами, налічує понад тисячу аркушів і дає унікальну інформацію не лише про постать Г. Порохівського, а й про українську міжвоєнну еміграцію вцілому, адже у документах згадуються прізвища Мацієвича, Шульгина, Петлюри та ін.

Презентація видання «Anchetat de SMERȘ: asul SSI și liderul emigrației ucrainene din România în dosarele SBU, 1944–1947» у залі засідання вченої ради Дипломатичної академії зібрала авторів видання, українських істориків, дипломатів, працівників архівних і освітніх установ. Організатор презентації – Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *