Меч Ульфберт. 10 зразків славетної зброї в Україні

Номер 2. Меч “Ульфберт”

Попередній

Меч з клеймом “Ульфберт”. З сайту ancient-origins.net

Легендарний “каролінзький” меч був престижною зброєю видатних воїнів і полководців часів вікінгів (VIII–XI століття). Для того, щоб позначити якість найкращих мечів, майстер-коваль ставив на них своє ім’я – Ульфберт. З часом майстерня Ульфберта стала випускати десятки високоякісних мечів, і клеймо “ULFBERHT” стало чимось на зразок торгової марки. Майстерні з виготовлення таких мечів існували лише на Рейні, у імперії Каролінгів. Сталь для них імпортувалася з країн Сходу у злитках, які під високою температурою переробляли на клинки найкращої якості. На майже готовому клинку майстри робили виїмки під літери, куди вставляли шматочки дроту – так виникали знамениті клейма. В імперії неодноразово видавали заборони на продаж таких мечів слов’янам і вікінгам, проте вони все одно потрапляли до рук чужинців.

Такі мечі були одноручними, призначеними, щоб рубити супротивника. Руків’я цих мечів могли бути залізними, бронзовими чи кістяними, нерідко їх багато прикрашали. Невелике перехрестя надійно захищало руку, а масивне навершя служило для кращого балансування. Носилися такі мечі у шкіряних піхвах на лівому боці воїна. Особливо популярними мечі з клеймами “ULFBERHT” були серед вікінгів, яких на наших землях знали як варягів. Вони робили спроби повторити технологію виготовлення ульфбертівських мечів. На клинках навіть ставили клейма, подібні до напису “ULFBERHT”, але з помилками – такий собі середньовічний”Abibas”!

Археологічними розкопками в Україні виявлено чимало мечів епохи вікінгів. Частина з них містять написи “ULFBERHT”. Серед них є меч Х століття з Шестовиць під Черніговом – одного з найбільших у Європі поселень вікінгів. На жаль, у багатьох випадках наявність напису на клинку складно виявити неозброєним оком, для цього потрібні спеціальні дослідження – мечів “ULFBERHT” в колекціях українських музеїв може виявитися значно більше, ніж кілька екземплярів.

Далі

 

Див. також:

Шоломи вікінгів

Толочко А. Очерки начальной руси. Деякі думки щодо імпорту озброєння до Східної Європи Х ст.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *