
Поховання воїна скіфського часу в повному обладунку виявлене у 1966 р. в кургані біля с. Новорозанівка на Миколаївщині. Тіло лежало на розстеленому лускатому панцирі, а в головах було поміщено шолом подібної конструкції. Крім того, у могилі воїна знайдено меч, два наконечники списів і горит зі стрілами.
Опис: лускатий шолом у формі ковпака на шкіряній основі, з навушниками, посиленими великими лусочками, і напотиличником, набраним з великих прямокутних пластин.
«Він зроблений з лусочок, різних за розміром. У верхній частині лусочки більше, на лобі – менше. На тім’яній частині лусочки більш крупні. Сам принцип набора такий само, як у панцирів. Пластина нашивалася на шкіряну основу. Ширина шолома в лобній частині 30 см. Висота шолома від лобної частини до потилиці 19 см. До шолома прикріплені нащічники. Вони зроблені з таким само крупних пластин, як і панцир, але мають дещо увігнуту форму. До тім’яної частини прикріплявся напотиличник. Він складався з восьми стрічок і зроблений з крупних прямокутних пластин. Близьких аналогій нашому шолому знайти не вдається» [3]
Датування: V ст. до Р.Х.
Розміри: ширина – 30 см; висота спереду – 19 см.
Місце знахідки: с. Новорозанівка, Новобузький район, Миколаївська область
Місце зберігання: Національний військово-історичний музей України
Публікація: Шапошникова О. Г. Погребение скифского воина на р. Ингул (предварительная публикация) // Советская археология. – 1970. – № 3. – С. 208–212.


Література:
1. Горелик М. Оружие Древнего Востока (IV тыс. – IV в. до н. э.). – М., 1993.
2. Черненко Е. В. Скифский доспех. – К.: Наукова думка, 1968.
3. Шапошникова О. Г. Погребение скифского воина на р. Ингул (предварительная публикация) // Советская археология. – 1970. – № 3. – С. 208–212.