10 зразків славетної зброї в Україні

Історія зброї є важливою складовою світової історії. Частіше історія творилася саме зброєю, ніж дипломатією. Краща, більш досконала зброя могла вирішувати не лише результат битви, а й долю держави чи народу. Українські землі за свою багату подіями військову історію побачили чимало зразків історичної зброї. Розміщуємо на нашому сайті перелік одних з найкращих і найвідоміших зразків озброєння свого часу. Більшість з них були далеко не найбільш масовими, а деякі – і просто екзотичними, тому ви не побачите у переліку таких поширених зразків озброєння, як АК-47 чи гвинтівка Маузера. Однак всі ці зразки об’єднує одне – всі вони в різні періоди побували в Україні.

Номер 10. Кам’яна сокира-молот

Сокири-молоти із Софіївського могильника, трипільська культура. Фото з сайту forum.milua.org

Розпочати перелік слід з найдавнішої зброї – сокири-молота. “Арсенал” давньої людини був широким: списи, дротики, ножі, сокири, палиці, луки зі стрілами. Але якщо всю цю зброю можна було використати на полюванні чи у господарстві, то кам’яна сокира-молот не мала інших функцій, окрім військових. Сокира-молот була винайдена у VI тисячолітті до Р.Х., наприкінці кам’яної доби, і залишалася на озброєнні найкращих бійців протягом чотирьох тисяч років!

Сокири-молоти – це зброя ударної дії, здатна проламати кістки черепа і тіла, навіть захищеного обладунками (тоді ще не металевими, а шкіряними, кістяними чи дерев’яними). Наконечник сокири-молота мав отвір, яким він кріпився до дерев’яного руків’я. У нього було видовжене вістря з невеличким лезом або “дзьобом”, а ззаду – виступ-молоточок. Наконечники виготовляли як з твердих, так і з м’яких, і водночас дорогих порід каменю: сланцю, мармуру, нефриту. Поверхню зброї ретельно шліфували. Нерідко кам’яні наконечники були багато оздоблені різьбленням. Сокири-молоти відтак ставали не лише ефективною зброєю, а й показником соціального статусу і військової влади носія. В Україні сокири-молоти знаходять на поселеннях трипільської культури (відомі сотні знахідок цих виробів!) та інших культур неоліту, мідного та бронзового віку.

Через свою ефективність кам’яні сокири-молоти були надзвичайно популярною зброєю. Настільки, що коли люди винайшли спосіб виплавки металу (міді), вони стали копіювати форми наконечників сокир-молотів у металі! Мідні сокири-молоти побутували у людей енеоліту і початку бронзової доби поряд з кам’яними. Проте зрештою кам’яні сокири-молоти були повністю витіснені металевими келепами та чеканами.

Далі

 

Див. також:

10 легендарних військових загонів

Військова справа племен епохи бронзи в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *