10 легендарних військових загонів

Чимало визначних війн світової історії відбувалися в Україні. На території сучасної України у різні часи перебували військові формування, чиї дії навічно вписані в історію. Хтось – завдяки яскравому вигляду чи успішним бойовим діям, хтось – через сумнівну репутацію або надмірну жорстокість, проте про них було чутно далеко за межами нашої країни. Пропонуємо ознайомитися з десяткою найвідоміших військових загонів, чия бойова слава пов’язана з українською історією.

Номер 10. Шведські мушкетери

Шведський мушкетер початку XVIII ст. Сучасна реконструкція

Армія Карла ХІІ була переможцем датчан, саксонців і поляків та багатолітнім жахом російського царя. Шведське військо тричі проходило по українським землям. Петро І, оголосивши війну Швеції, сподівався вийти до Балтійського моря. Натомість він спочатку був розбитий 19 листопада 1700 р. під Нарвою (Естонія), а потім бойові дії перенеслися на контрольовані Росією землі.

Своїм успіхам Карл ХІІ завдячував передусім піхоті – бойовому ядру армії. Вона формувалася за принципом “індельти”, на які була поділена держава. Кожна “індельта” виставляла до війська, забезпечувала землею, зброєю і одностроєм свого солдата. Така надзвичайно ефективна система комплектації армії проіснувала у Швеції до ХХ ст.

Більша частина піхотинців була мушкетерами – озброєна у стрілецьку зброю і шпаги. Інші піхотинці служили в якості пікінерів (воїни з довгими піками) або гренадерів (стрільці з гранатами). Основною зброєю піхотинців був великокаліберний мушкет з кременевим замком, більш ефективним, ніж ґнотові. Додатково мушкет мав баґнет, що насаджувався на ствол і дозволяв одночасно вести вогонь: в разі нападу кавалерії можна було захищатися мушкетом з баґнетом як списом. Мушкетери були навчені шикуватися, в залежності від ситуації, у три чи шість ліній. Вони могли вести вогонь по черзі, або потроювати ряди і разом давати потужний залп. Важливою складовою їх тактики була рукопашна атака – з мушкетом з баґнетом у одній руці та шпагою у іншій.

Шведське військо не лише наносило поразку за поразкою росіянам, а й покарало союзника Петра І – польського короля Августа ІІ Сильного. Скоро шведський король увійшов до Варшави і Кракова, а в 1704 р. підійшов до Львова. Чутки про наближення легендарної шведської піхоти спричинили паніку в місті. Львів був захоплений, однак, силами самої кавалерії, яка, за переказом, увійшла до незачиненої хвіртки у міському мурі. У наступному році шведська армія несподіваним марш-кидком по снігу і льоду напала на російські позиції під Гродном, через що військо Петра І втекло звідти через Ковель до Києва. Шведська армія переслідувала росіян лише до Волині, повернувши звідти назад до Польщі. Нарешті, восени 1708 р. шведи вже втретє увійшли на українські терени. Шведська піхота, виснажена десятилітніми боями на чужій землі, знову вступила у бій 27 червня 1709 р. під Полтавою. Мушкетери і гренадери захопили дві лінії російських укріплень, проте виявилися не в змозі оборонити їх. Росіян було надто багато, вони переважали у артилерії, і шведські мушкетери майже всі загинули у бою.

Далі

2 коментарі до “10 легендарних військових загонів

 1. Михайло КІРСЕНКО

  Мушкетери не мали по багато рук, тому В ДРУГІЙ, а не в “іншій” руці. Поразки ЗАВДАЮТЬСЯ, а не “наносяться” (куди?). Міста чи позиції ЗДОБУВАЮТЬСЯ, а не захоплюються (= рос. “увлекаются”)

  1. A_P Автор запису

   (укр.) Захоплювати, -люю, -ешъ с. в. захопыты, -плю, -пышъ,, (рос.) гл. Захватывать, захватить. (словник Б. Грінченка)
   А втім дякую за увагу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *