Козак Армії УНР в парадному однострої, 1919 р.

Козак Армії Української Народної Республіки в парадному однострої, передбаченому наказом Ч.28 від 8 січня 1919 р. Цей наказ був першою спробою введення одноманітних одностроїв після приходу до влади Директорії УНР. Наказ містив детальний опис похідної і парадної уніформи старшин, урядовців і козаків Армії УНР, запроваджував кольори родів зброї та систему розрізнення рангів.

Похідна форма, зокрема, включала сіру шапку зі шликом і «жупан сивого сукна (зразок Сірої дивізії)», а парадна – «шапку чорного барашку, з сукняною вставкою… з білим султаном, з кокардою під ним», «синій жупан історичний… шаровари козацькі широкі і у всіх червоні».

Незважаючи на непрактичність парадного однострою, а також бойові дії, що невдовзі змусили українське військо і владу залишити столицю, вони зафіксовані на фотографіях, а деякі елементи цих одностроїв (шапка зі шликом і султаном) використовувалися у 2-му кінному імені гетьмана Мазепи полку навіть у 1920 р.

Реконструкція виконана за описом у наказі та фотографіями.

Козак Армії УНР в парадному однострої, передбаченому наказом Ч.28 від 8 січня 1919 р. © Артем Папакін 2020

Опубліковано в: Папакін А. «Жупан історичний… шаровари козацькі»: псевдокозацькі елементи військового одягу українських збройних формувань 1917–1921 рр. // Стрій. – 2020. – № 2, ч. 2. – С. – 43–64.

Див. також:

Євген Пінак, Микола Чмир. Військо Української революції 1917–1921

Відзнаки по родам зброї Армії УНР, 1919 р.

Козак Чоти пішої розвідки 3-ї Залізної дивізії ДА УНР, 1919 р.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *