Козак Чоти пішої розвідки 3-ї Залізної дивізії ДА УНР, 1919 р.

URLРеконструкція Андрія Мацьківа.

В Дієвій Армії УНР зразка 1919 р. використовували форму та спорядження, успадковані головним чином з російської імператорської армії. Основними видами головних уборів козаків та старшин були англійського типу кашкети, на яких носилися металеві кокарди з тризубом посередині, а взимку – папахи колишньої російської армії. Поруч із одностроями РІА в 1919 р. у війську УНР були введені френчі англійського зразка та бриджі. Систему розрізнення за посадами неодноразово змінювали: спочатку рангові відзнаки розміщувалися на комірі, з квітня 1919 р. – на рукавах, проте через брак необхідних для їх виготовлення матеріалів далеко не всі вояки їх носили. Оскільки супротивники Армії УНР в 1919 р. – Червона та “біла” армії – також носили однострої і спорядження колишньої російської імператорської армії, українці використовували нарукавні нашивки у вигляді тризуба.

УНР1. Тренч-кеп англійського типу.

2. Кокарда з тризубом, введена в українському війську Гетьманом П. Скоропадським.

3. Сукняний френч англійського типу з дерев’яними ґудзиками.

4. Шкіряні підсумки для набоїв гвинтівки Мосіна.

5. Одношпеньковий шкіряний ремінь російської імператорської армії.

6. Драгунська гвинтівка Мосіна зразка 1891 року.

7. На рукаві тризуб блакитного кольору – кольору піхоти.

8. Сукняні штани-бриджі.

9. Шкіряні хромові чоботи на шкіряній підошві.

10. Наплечник – туркестанський мішок російської імператорської армії.

11. Скляна фляга російського зразка в сукняному чохлі.

12. Баґнет до гвинтівки Мосіна в чохлі.

Група військово-історичної реконструкції «Чота пішої розвідки 3-ї Залізної дивізії ДА УНР» http://1919.kupa.in.ua/

 

* У реконструкції використані макети зброї, позбавлені здатності травмувати людину

6 коментарів до “Козак Чоти пішої розвідки 3-ї Залізної дивізії ДА УНР, 1919 р.

 1. Василь

  Вітаю. Перше питання, козак якось ґлянцево виглядає, як для періоду бойових бій. Друге, а чому на ногах чоботи, а не черевики, все ж таки, козак пішої чоти.

  1. A_P Автор запису

   Вітаємо на сайті і дякуємо за коментар! З приводу глянцевості, я гадаю, це перш за все тому, що, на щастя, нашим реконструкторам не доводиться по-справжньому воювати і зношувати одяг так, як це відбувалося у період Громадянської війни в Україні. З приводу чобіт, хоча наказами і були передбачені черевики (а також інші речі), козаки Армії УНР використовували речі зі складів РІА, тому часто носили стандартне солдатське взуття РІА – шкіряні чоботи.

 2. Орел

  Доброго дня!

  Відносно глянцевості згідний – якщо би зробити фотореконструкцію після реконструкторського заходу, то було б більш наближено до реального вигляду.

  Відносно чобіт і черевик – загалом Василь правильно підкреслив щодо пішої чоти і наказу, але як підказує друг Артем багато хто був одітий так, як це дозволили бойові умови і постачання. Наша чота пішої розвідки 3 ЗД ДА УНР використовує саме РІАшні чоботи з іншими елементами однострою РІА- підсумками, ременем, наплечником, флягою і зброєю як історично доказане по фото часів ДА УНР.

 3. Дмитро

  Справа в тім, що чоботи ваші не РІАшні, а радянські хромові, не плутайте людей. Наплечник радянський, а не турк.типу зр.1861р, та і по крісу питань багато, а те що ви начепили приц. планку і намушник, ні про що не говорить.

  1. A_P Автор запису

   Дмитро, тому що це реконструкція. Ніхто в здоровому глузді не стане носити справжні РІАшні чоботи і мішок, не кажучи вже про гвинтівку. Артефактам місце у музеях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *