Лекція про Бельгійський бронедивізіон в Україні

13-Russische-pantserwagen-met-ACM-bemanning_resize22 квітня 2016 р. в Національному військово-історичному музеї України відбудеться лекція Августа Тірі (Бельгія) на тему «Розгортання Бельгійського бронедивізіону (ACM) в Західній Україні і подальша його одіссея». Захід проводиться з нагоди вшанування сторіччя подій Першої світової війни та участі Бельгійського бронедивізіону в воєнних діях на території України. Співорганізатором заходу виступає Посольство Бельгії в Україні. Август Тірі є автором досліджень “На периферії війни. Бельгійський бронедивізіон в Україні. 19161918″, “Пілігрими Великої війни. Одісея бельгійського бронедивізіону у 1915–1918 роках”, а також новинки “Герої короля Альберта” – документального видання про одіссею бельгійських броньованих машин 1915–1918 рр.

Коротка анотація до книжки:

Бельгійський панцерник, Галичина

Бельгійський панцерник, Галичина

“Кінець 1914 року, перший рік Великої війни. Бельгія фактично повністю окупована німецькими військами.  Чотири сотні молодих бельгійців-добровольців готові продовжувати боротьбу, серед них –  поет та новеліст Марсель Тірі та чемпіон світу з боротьби Констант Ле Марін. Їх зібрали в Парижі та організували в елітні війська, чиї броньовані машини були обладнані гарматами та кулеметами. Король Бельгії Альберт вирішує направити ці війська на допомогу царським військам Росії. Після прибуття до Санкт-Петербургу (човном через Атлантичний океан до Архангельська), ці війська проходять урочистим маршем у резиденції Царське село та прийняті царем Миколою ІІ. Вони провели перший місяць 1916 року у селі Збараж на Галичині (Західна Україна) та брали участь у наступальній операції того року. Під час наступу у Тернопільській області декілька бельгійців було вбито. Зиму 1916-1917 років бельгійці провели у маленькому селі Озерна на захід від Тернополя  і саме тут вони побачили більшовицький переворот. Російську армію розбито і вона відступає згодом і наприкінці 1917 року бельгійці опиняються в Києві. Знайшовши притулок у монастирі святого Михайла (Михайлівському Золотоверхому соборі), бельгійці опиняються у центрі громадянської війни. Коли у лютому 1918 року Червона Армія завойовує Київ, бельгійці змушені віддати свої броньовані машини та добиратися додому потягом. Це була дуже довга подорож, сповнена пригод. Бельгійці помандрували до Москви через Урал та Сибір. Нарешті вони дісталися російсько-китайського кордону та увійшли до північного Китаю, де провели кілька тижнів у Харбіні. Наприкінці квітня 1918 року у Владивостоці вони на американському човні через Тихий океан потрапили до Сан-Франциско. Це був початок їх п’ятитижневої подорожі Сполученими Штатами Америки.  Їх вітали як ветеранів Великої війни та представляли як героїв короля Альберта на всіх військових парадах від Каліфорнії до Нью-Йорку. Нарешті вони перетнули Атлантику та дісталися Франції. Це означало повернення додому влітку 1918 року та кінець їх довгій подорожі. Все, що залишалося – це згадувати трирічну подорож через увесь світ, повну пригод у часи війни та революції. Чотири сотні неймовірних бельгійців, чотири сотні сторінок всесвітньої пригоди, сотні додаткових сторінок з оригінальними фото. Їх історія – забутий епізод Великої війни, який зараз повністю відтворено у книзі “Герої короля Альберта”.

Захід відбудеться в п’ятницю 22 квітня 2016 року о 15:00 в Національному військово-історичному музеї України, що знаходиться за адресою вул. Грушевського, 30/1  (вхід з Кріпосного провулку).

Участь у зустрічі з А. Тірі – за попереднім записом, що здійснюється за електронною адресою kiev@diplobel.fed.be

Джерело: НВІМУ

Див. також:

Виставки про Першу світову від Посольства Бельгії

Виставка “Козацька слава” у військово-історичному музеї

1 коментар до “Лекція про Бельгійський бронедивізіон в Україні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *