Одяг затяжних формацій європейського автораменту за часів гетьмана Івана Виговського

мушкетСергій Шаменков

Завдяки пунктам Гадяцької угоди 1658 р. чисельність найманого «затяжного» війська гетьмана І. Виговського мала б становити 10 000 жовнірів. Пункт угоди дозволяв «вільні затяги в Польщі людей німецьких», а ще перед тим в 1657 році шведсько-українські домовленості надавали право затягувати на службу гетьману офіцерів та жовнірів шведських провінцій [1].

Уявлення про зовнішній вигляд «німецьких найманців» можливо скласти за описами очевидців: «которые де драгуны у гетмана ходят по немецки, то де не прямыя немцы, — ляхи, поляки и казаки, которые полешились и понадевали немецкое платье» [2]. Частково про одяг офіцерів можемо дізнатись по опису речей полоненого росіянами майора Яна Зумера в жовтні 1659 р. При ньому були «кафтан лазорев суконной, другой киндячной короткой, третей кумачной короткой же, шапка зеленая суконная, штаны суконныя,… нарукавник выдреной» [3].

mushketery17cПро одяг та озброєння німецьких найманців І. Виговського ми можемо судити лише за тогочасними польськими, литовськими та шведськими аналогами та з автентичних малюнків, виконаних Абрагамом ван Вестерфельдом під час його перебування в Києві в складі литовських військ князя Януша Радзивілла (1651).

Наймані жовніри литовського гетьмана Я. Радзивілла вже наприкінці 1640-х рр. одягалися за тогочасною німецькою та шведською військовій моді, в довгі каптани, що згодом перетворяться на жустокори. На прикладі відомих нам витрат польського гвардійського піхотного підрозділу можна уявити витрати на мундир та спорядження. На одяг одного гемайна йшло 10 ліктів сукна, з них мали пошити довгу куртки типу прежустокор, коротку куртку та штани. Оберштер — керівник підрозділу — також за звичаєм, з виділених йому сум мав забезпечити підрозділ капелюхами, фетровими чи сукняними карпусами та рештою необхідного одягу, спорядження та озброєння [4].

мушкетерКольорова гамма одягу залежала як від фінансових можливостей, так і від геральдичних кольорів. Так, наприклад, шведські вояки вже в цей час носили переважно сині куртки з жовтим або червоним обшлагами, литовські «німці» Я. Радзивілла одягалися переважно в жовті довгі куртки з чорними обшлагами (в кольорах герба Радзивіллів).

Хоча ми не маємо достеменних даних про кольори сукна, що йшли на пошив одягу гетьманських німців, цілком можливо припустити, що вони також могли мати кольорову гамму герба гетьмана І. Виговського (біло-червоний). Аналогом білого в одязі міг бути світло-сірий колір сукна, яке, до речі, було дешевшим за вартістю від кольорового, що суттєво зменшувало витрати. На обшлаги могли використовувати більш коштовне сукно червоного кольору.

мушкетер1На відміну від військової моди часів Тридцятилітньої війни, наприкінці 1640-х рр. військові все частіше одягаються в довгі каптани-прежестукори з різними за розмірами обшлагами. Під ним носили коротку куртку (вамс) та вузькі штани. В негоду одягали опанчі.

Піхота та драгуни в той час ще не відрізнялися за виглядом та спорядженням, драгунія лише пересувалася кінно, а в полі діяла як звичайна піхота, тож обидві формації носили панчохи та черевики. Вони були озброєні як ґнотовими, так і кременевими мушкетами, ладунки, виходячи з іконографії, носили або в дерев’яних «апостолах», або, що ймовірніше, вже готові ладунки (унітарні) в шкіряній торбі на перев’язку через ліве плече; через праве плече носили портупею з шаблею або шпагою [5].

Посилання:

1. Шаменков С. Піхота українських гетьманів XVII – поч. XVIII ст. – К.: Темпора, 2010. – С. 68–70.

2. Акты ЮЗР. – Т. 7. – С. 273.

3. Акты ЮЗР. – Т. 15. – С. 456.

4. Górski K. Historya piechoty polskiej. – Kraków, 1893. – С.54.

5. Шаменков С. Піхота українських гетьманів… – С. 72–77, 85, 106–109.

мушкетери

“Німці” гетьмана І. Виговського. Зліва — мушкетер, справа — Ян Зумер (реконструкція за описом речей). Малюнок автора.

Реконструкція одягу та спорядження надвірного піхотного підрозділу гетьмана Івана Виговського, виконана членами руху військово-історичної реконструкції (Одеса, Київ):

reko_mushketery_01reko_mushketery_03areko_mushketery_02

 

3 коментарі до “Одяг затяжних формацій європейського автораменту за часів гетьмана Івана Виговського

 1. zzz

  Замінити білий колір на сірий, тому що сірий дешевший, це не занадто сміливо? Я щодо реконструкції

  1. Шаменков

   Сірий колір цілком відповідає в геральдичному сенсі -білому, ( срібному), друге ми нічого не знаємо про кольори одягу в тих ротах, цілком можливо що вони були різні, в тому числі і сірі.

 2. вадим

  Хотів би подякувати пана Сергія Шаменкова та інших істориків-реконструкторів за сумлінну та шляхетну роботу з відновлення історичної пам`яті та чудові книжки.
  Зичу подальших творчих успіхів, натхнення та наснаги.
  З повагою Вадим Золотарьов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *