СС Вікінг. 10 легендарних військових загонів

Номер 4. СС Вікінг

Попередній

Бійці дивізії СС “Вікінг”. 1942 р.

Бойовий шлях елітного з’єднання армії Гітлера безпосередньо пов’язаний з Україною. Її формування розпочалося вже після захоплення Польщі Німеччиною спільно з СРСР, з метою використання у подальшому проти колишнього союзника. Танкова дивізія військ СС отримала назву “Вікінг” (5. SS-Panzer-Division “Wiking”) за своїм складом – до неї з 1940 року записували добровольців зі Скандинавії, а також там служили німці і голландці. З червня 1941 р. дивізія “Вікінг” взяла участь у наступі групи “Центр” на радянські позиції території України, в районі Тернополя, пізніше – Проскурова. Ця моторизована дивізія була в німецькій армії п’ятою за рахунком, але не за значенням. Вона добре показала себе у боях (зокрема, під Уманню, Мелітополем, на Міусі), за що багато її бійців були нагороджені командуванням.

Після завершення окупації території України і боїв біля Ростова дивізія “Вікінг” була виведена з фронту. Згодом вона була передислокована на Північний Кавказ, де знову вступила у бої з Червоною армією. Вже на початку 1943 року 5-а танкова дивізія повернулася до України, під Харків, де затримала радянський наступ. Вона мало не потрапила у оточення під час Корсунь-Шевченківської операції, але зуміла вийти з “котла”. Після 1944 року наступні бої дивізії відбувалися вже поза межами України.

Проте, крім бойової слави, дивізія “Вікінг” покрила себе ганьбою. Відомо, що її солдати взяли участь у знищенні євреїв, зокрема у Львові, та вбивствах цивільного населення, в тому числі в Україні. Крім того, у лавах дивізії служив деякий час лікарем сумнозвісний Юзеф Менґеле, пізніший виконавець жахливих медичних експериментів над в’язнями концтаборів.

Далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *