Важкоозброєний воїн Великого князівства Литовського. Перша чверть XV ст.

VKL_UcrainarmaНа малюнку показаний спішений вершник, відтворений за зображеннями першої чверті XV ст. Голова воїна захищена шоломом типу “бацінет” із заборолом “хундсгугель” (“собачий писок”) і кольчужною бармицею. Обладунок складається з залізної кіраси, латних поножів (без захисту стопи) і латних рукавиць, одягнених на йопулу (каптан). У лівій руці воїн тримає щит-павезу, найбільш поширений тип щитів у кінноті ВКЛ. Озброєння типове для східноєвропейського регіону періоду пізнього середньовіччя: поряд з кордом (на поясі зліва), воїн озброєний також татарським луком (у налуччі з лівого боку) та стрілами (у сагайдаку з правого боку рицаря). Воїн тримає у правій руці спис з хоругівкою, на якій зображено родовий символ Язловецьких – шляхетського роду, який володів містом-портом Кочубеїв (Хаджибей), сучасне м. Одеса.

 

© Сергій Шаменков 2015

3 коментарі до “Важкоозброєний воїн Великого князівства Литовського. Перша чверть XV ст.

  1. Василь

    Все ж таки, а чи є сагайдак обов’язковим для рицаря ВКЛ. І наскільки практичним для застосування?

    1. A_P Автор запису

      Обов’язковим не є – озброєння і навіть спосіб воювання (пішки чи верхи) кожен вирішував для себе в міру своїх фінансових можливостей і вмінь. Отака була середньовічна Східна Європа 😉

      1. A_P Автор запису

        З XVI ст. відомі вимоги статутів щодо озброєння пахолків, яких виставляли феодали – обов’язковим були кінь, панцир і спис. Решта озброєння нічим не регулювалася. А малюнок є реконструкцією за тогочасними зображеннями (XV ст.), де присутні і спис, і лук зі стрілами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *