Віднайдено відомості про місце народження генерала Олекси Алмазова

Український історик Андрій Руккас відкрив архівний документ, що уточнює дату і місце народження генерал-хорунжого Армії Української Народної Республіки, командира кінно-гірського гарматного дивізіону Олекси Алмазова.

Олексій Алмазів відзначився під час війни за українську незалежність 1917–1921 рр., в якій командував дивізіоном, названим «Алмазівським».

У січні 1918 р. полковник Олекса Алмазів (Алмазов) командував окремою кінно-гірською батареєю Гайдамацького Коша Слобідської України. 15 березня 1918 р. його батарея була реорганізована у Запорізький кінно-гірський гарматний дивізіон Окремої Запорізької дивізії. Олекса Алмазів брав участь у Першому Зимовому поході Армії УНР та в кампанії 1920 р. Після переходу за р. Збруч у листопаді 1920 р. Олекса Алмазів був інтернований, і на інтернуванні в серпні 1921 р. він отримав звання генерал-хорунжого.

В еміграції Олексій Алмазов мешкав у Польщі та Чехословаччині. Закінчив Українську господарську академію в Подєбрадах. Надалі працював інженером-гідротехніком у Луцьку, де помер 13 грудня 1936 р.

Іменем генерал-хорунжого Олексія Алмазова Указом Президента України від 22 серпня 2018 р. № 232 була названа 406 окрема артилерійська бригада.

Титульний аркуш метричної книги
Титульний аркуш метричної книги церкви с. Володимирівка про народжених за 1885 р. Державний архів Миколаївської області, ф.484, оп.1, спр. 342.
Джерело: Andrii Rukkas

Дата народження генерала Алмазова різниться. У біографічних довідках про нього згадуються 6 січня 1885 р. та 6 січня 1886 р. Дані метричної книги про народжених за 1885 р., знайденої Андрієм Руккасом, дозволяють уточнити ці дані. Відповідно до запису в метричній книзі, Олексій Алмазов народився 6 січня (за юліанським календарем, за григоріанським – 18 січня) 1885 р.

Автобіографія Олекси Алмазова
Автобіографія Олекси Алмазова. Державний архів Волинської області, ф. 277, оп.1, спр. 786, арк. 5

Вважається, що місцем народження генерала Алмазова є м. Херсон – такі дані містяться у всіх біографічних довідках і навіть у власноручно написаних Олексою Алмазовим автобіографіях. Проте відкрита Андрієм Руккасом інформація з метричної книги церкви с. Володимирівка про народжених за 1885 р. (Державний архів Миколаївської області, ф.484, оп.1, спр. 342, арк. 226) уточнює ці дані. Місцем народження Олекси Алмазова є с. Володимирівка, волосний центр Херсонського повіту, де його батько служив помічником лісника скарбового лісництва. Сьогодні це – с. Володимирівка Баштанського району Миколаївської області, а колишнє скарбове лісництво – це державний заказник
«Володимирська Дача».

Таким чином, за новими архівними даними, генерал-хорунжий Армії УНР Олексій (Олекса) Алмазів (Алмазов) народився у с. Володимирівка Херсонської губернії 6 (18) січня 1885 р.


Запис про народження Олекси Алмазова з метричної книги церкви с. Володимирівка. Державний архів Миколаївської області, ф.484, оп.1, спр. 342, арк. 226. Джерело: Andrii Rukkas

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *