
У впускному похованні кургану № 12 біля м. Покров Дніпропетровської області археологи знайшли чимало предметів озброєння, серед яких було два набори обладунків і два щити. Частина лусочок і пластин видовженої форми не вписувалася у конструкцію жодного з двох панцирів, тому Є. В. Черненко припустив, що вони належать до бойового пояса. М. Горелик натомість порахував, що складений з цих пластин пояс мав бути широким і коротким (близько 19 см) і припустив належність цих пластин до деталей набірного шолома.
Опис: набір довгих пластин, що можуть бути частиною шолому лускатої конструкції.
«…Шолом був зібраний з кількох рядів пластин різноманітного типу, в тому числі і вигнутих, нашитих на шкіряну основу. Він являв собою дзвоноподібне оголів’я, яке вінчала знайдена тут велика (5,5 см) шестигранна бронзова ворварка. Кріпилася вона таким чином: великий пучок кінського волосся, що служив плюмажем-прикрасою шолома, в нижній своїй частині звивався у джгут і пропускався через отвір у ворварці, потім через зовнішній шар шкіри, до якого кріпився панцирний набір, і зав’язувався вузлом. Нижню частину ворварки прикривали і затискали верхні краї верхнього ряду пластин набору. Ймовірно, такий шолом, крім дзвоноподібної зовнішньої шкіряної основи, мав другий, внутрішній шар шкіри, підкладку. Між верхнім і нижнім шарами повинна була бути туга прокладка, скоріше за все, зі згорнутого кінського волосся. Така конструкція не лише дозволяла зберегти форму шолома, а й забезпечувала його підвищені захисні якості, гасячи і пом’якшуючи удар. Щоправда, якщо під шолом одягався цупкий шкіряний чи повстяний скіфський ковпак, то внутрішнього шару шкіри могло і не бути.
Одним з нащічників могла слугувати, напевно, велика (8х10 см) залізна пластина, на якій збереглися сліди шкіряної обтяжки по краях, за яку вона і пришивалася до оголів’я. Напотиличник, вірогідно, був покритий набором з довгих залізних пластинок, шириною біля 3 см, фрагмент якого віднесений авторами публікації до кутового уламку прямокутного щита» [2]
Датування: IV ст. до Р.Х.
Розміри: навершя діаметром 5,5 см; нащічник 8х10 см
Місце знахідки: впускне поховання 2 кургану № 12 курганної групи біля шахти № 22 біля м. Орджонікідзе (нині – Покров), Дніпропетровська область
Місце зберігання: –
Публікація: Горелик М. В. Реконструкция доспехов скифского воина из кургана у г. Орджоникидзе // Скифы и сарматы. – К.: Наукова думка, 1977. – С. 146–151.
Література:
1. Горелик М. Оружие Древнего Востока (IV тыс. – IV в. до н. э.). – М., 1993.
2. Горелик М. В. Реконструкция доспехов скифского воина из кургана у г. Орджоникидзе // Скифы и сарматы. – К.: Наукова думка, 1977. – С. 146–151.
3. Тереножкин А. И. и др. Скифские курганы Никопольщины // Скифские древности. – К.: Наукова думка, 1973. – С. 113–187.