Шолом з Новофедорівки

У кургані біля с. Новофедорівка відкрито поховання воїна у захисному спорядженні, що складалося з залізного лускатого панцира і такого ж шолому. Подібні шоломи, на відміну від імпортних бронзових шоломів грецьких типів, вважаються місцевими скіфськими виробами, що зустрічаються порівняно нечасто у похованнях воїнів скіфського часу. Ймовірно, це через те, що зазвичай археологи лусочки зараховують до деталей панцирів.

Опис: шолом з лусочок заокругленими частинами догори, нашитими на шкіряну чи тканинну основу довкола верхньої круглої пластини, з нащічниками.

«Шолом має напівсферичну тулію, два нащічники і бармицю. Тулія набрана з шести рядів лусочок розмірами 2,5х2 см, причому лусочки розташовані закругленою стороною догори, до маківки шолома. Нащічники трикутної форми набрані з п’яти рядів лусочок розмірами 2х4 см. Основою шолома є напівсферична маківка, виготовлена з цільної пластини, довкола якої і формувалася з лусочок тулія. Бармиця прямокутної форми, розмірами 18х14 см набрана з п’яти рядів прямокутних лусочок розмірами 2х2 см. На двох кутах бармиці є виступи для кріплення її до шолома» [1]

Датування: перша чверть IV ст. до Р.Х.

Розміри: висота купола – 15 см, діаметр – 27 см; довжина нащічників – 15 см, ширина верхньої частини – 14 см; бармиця – 18х14 см; лусочки – 2,5х2 (купол), 2х4 (нащічники), 2х2 см (бармиця)

Місце знахідки: курган № 2 біля с. Новофедорівка, Голопристанський район, Херсонська область

Місце зберігання: Археологічний музей Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» 

Публікація: Куприй С. А. Скифский курганный могильник у с. Новофедоровка на юге Херсонщины // Курганы степной Скифии. Сборник научных трудов. – К.: Наукова думка, 1991. – С. 108–117.

Шолом з Новофедорівки: [1, с. 116, рис. 5]
Шолом з Новофедорівки в експозиції музею: Військово-історичний фотомузей
Шолом з Новофедорівки в експозиції музею: Військово-історичний фотомузей

Література:

1. Куприй С. А. Скифский курганный могильник у с. Новофедоровка на юге Херсонщины // Курганы степной Скифии. Сборник научных трудов. – К.: Наукова думка, 1991. – С. 108–117.

До переліку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *