
У липні 2017 р. у продажу на одному з українських інтернет-аукціонів з’явився бронзовий шолом зі слідами ремонту, зробленими у давнину. Через рік він був перепроданий у Лондоні на аукціоні «Timeline» з підписом «Карпатський шолом бронзового віку». Не зважаючи на те, що у легенді лоту було зазначено, що цей шолом походить з колекції британця, який придбав його у Німеччині, український археолог Максим Левада звернув увагу на сліди ремонту шолому, що видали його українське походження.
Зважаючи на успішний досвід посередництва народного депутата Дмитра Тимчука щодо повернення до України «меча вікінга» (каролінзького меча з України, вивезеного контрабандою до Росії у 2016), М. Левада звернувся до нього з приводу допомоги у поверненні цього шолома. Д. Тимчук скерував відповідне депутатське звернення до Міністерства закордонних справ та українських спецслужб. Спілка археологів України також негайно направила листа Міністру культури, Міністру закордонних справ та Службі безпеки України щодо задіяння всіх механізмів для повернення шолома.

Шолом є унікальним для України. На думку українського археолога М. Бандрівського, шолом цей міг бути знайдений десь в ареалі голіградської культури, поширеної у сучасній Івано-Франківській та частково в сусідніх Тернопільській, Львівській і Чернівецькій областях. За його словами, в Україні було знайдено кілька таких шоломів, але всі вони зникли у приватних колекціях та недоступні для науковців [2]. За Я. Гершковичем, ареал поширення таких шоломів може і не обмежуватися лише культурою Ґава-Голігради [4]. Датувати знахідку за аналогіями, відомими з Центральної Європи (Верхнього і Середнього Подунавʼя), Італії та Швейцарії, можна ХІІ–Х ст. до Р.Х. Він належить до типу найдавніших європейських металевих шоломів. Шоломи подібного типу, з видовженим куполом і литими «кнопками» Ґ. фон Мергарт називав терміном «ґльокенгельм», а К. Клаузінґ – «кеґельгельм» (обидва терміни означають «конічний шолом», пор. «conical bell helmet» за Г. Генкеном) [7, S. 217].
Опис: бронзовий шолом форми, конічної у верхній частині і наближеною до півкулі у нижній частині, з навершям у вигляді пісочного годинника, з тріщинами і дірочками, зі слідами ремонту (підкладеними зсередини пластинками, прикріпленими до шолома двома рядами заклепок) у двох місцях.
«При виявленні були поломки по низу тулії біля прижиттєвого ремонту (по фото чітко видно заклепки того періоду). Реставрувався професійним реставратором, поломки були закриті, для посилення тулії всередині вставлений сталевий обруч. У процесі транспортування, на жаль, відламався шматочок біля шишака» [3]
Датування: ХІІ – перша половина Х ст. до Р.Х.
Розміри: –
Місце знахідки: –
Місце зберігання: приватна колекція
Публікація: Левада М. «Я знаю, де зараз цей шолом», або Меч вікінга-2 // PROSTIR.MUSEUM. – 9 квітня 2019 року.
Література:
1. Депутат звернувся до МЗС та спецслужб через бронзовий шолом, знайдений у Західній Україні // Дивись.info. – 16 квітня 2019.
2. Дудар О. Шолом часів біблійних царів, знайдений на території Західної України, продали на аукціоні в Лондоні (фото) // Дивись.info. – 10 квітня 2019.
3. Левада М. «Я знаю, де зараз цей шолом», або Меч вікінга-2 // PROSTIR.MUSEUM. – 9 квітня 2019 року.
4. Прокопенко М. Iсторія, якій понад три тисячі років // День. – 12 квітня 2019.
5. Тимчук прокоментував повернення в Україну унікального шолома // День. – 16 квітня 2019.
6. Унікальний металевий шолом має бути повернутий до України // СПІЛКА АРХЕОЛОГІВ УКРАЇНИ.
7. Clausing C. Spätbronze- und Eisenzeitliche Helme mit einteiliger Kalotte // Jahrbuch des Römisch-Germanisch Zentralmuseums Mainz. – 2001. – Bd. 48 (1). – S. 199–225.