Військо Української революції в Музеї історії Києва

Виставка “Українське коло”

В понеділок 22 січня 2018 р. в Музеї історії міста Києва відбулося урочисте відкриття виставки “Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917–1921 рр.)”, присвяченої 100-річчю проголошення незалежності Української Народної Республіки. Виставка триватиме до 18 березня цього року.

На виставці експонуються надзвичайно важливі для розуміння історії Визвольних змагань (Української революції) документи. Крім того, на виставці показано чимало артефактів і документів, що стосуються військової історії цього періоду. Велика їх частина експонується вперше! 

Серед експонатів виставки “Українське коло” – документи про створення українських військових частин, елементи одностроїв українських формувань періоду війн за незалежність 1917–1921 рр.,

Зокрема, серед документів є присяга на вірність Україні військовиків-євреїв, повідомлення українських військових гуртків з Катеринослава і Херсону, Закон про державну мову в УНР, яка визнавалася “обов’язковою для вжитку в армії”, серед музейних експонатів – печатки українських військових частин, нагороди гетьмана України Павла Скоропадського, шабля Ярослава Воєвідки – старшини артилерії Галицької армії, фотоальбом світлин інтернованої Галицької армії в Йозефові тощо. Важливе місце в експозиції займають кокарди, погони, нарукавні відзнаки і петлиці українських військовиків, кашкет і елементи військово-морського однострою, що належав С. Шрамченку. Багато цих експонатів зберігаються в Музеї Війська Польського у Варшаві та були раніше невідомі українським дослідникам уніформ і стали великою цікавинкою для відвідувачів виставки.

Справжньою родзинкою виставки “Українське коло” є унікальний, привезений з варшавського Музею Війська Польського прапор 1-го пішого Запорізького імені гетьмана Петра Дорошенка полку. Прапор зшитий з двох полотен блакитного (вгорі) та жовтого (внизу) кольорів із золотим написом повної назви військової частини. Іншим представленим у експозиції прапором є знамено 3-ї Залізної стрілецької дивізії Армії УНР (з колекції Національного військово-історичного музею України) та реконструкція прапору Військово-морського флоту Української Держави (привезену зі США). Також на виставці експонуються малюнки уніформ українських Визвольних змагань авторства Миколи Битинського (з колекції Національного військово-історичного музею України), фотографії, мапи та історична хроніка.

Документи Катеринославської української військової ради та Виконавчого комітету Херсонської української військової громади. 1917 р.

Малюнки М. Битинського

Перстень та німецький Хрест ордена Червоного орла Павла Скоропадського

Печатки українських військових частин

Браунінги зі схованки оборонців Холодного Яру, 1918-1921 рр.

Кокарди, петлиці і нагрудні знаки Армії УНР, 1918-1921 рр.

Кашкет, гудзики і пояс від військово-морської форми капітана-лейтенанта Святослава Шрамченка, 1918-1920 рр.

“Текст присяги на вірність Українській державі військових з євреїв”

Нарукавні відзнаки рангів військовиків Галицької армії, 1919-1923 рр.

Прапор 1-го Запорізького імені гетьмана Петра Дорошенка полку з колекції Музею Війська Польського

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *