Польські повстанці. Львів, листопад 1918 р.

Реконструкція Вадима Саранчука та Артема Папакіна.

LwowВ перші дні українсько-польських боїв їх учасники були змушені самі дбати про своє обмундирування. Основним джерелом постачання одностроїв були залишені австрійцями склади зі спорядженням. В результаті польські повстанці Львова були одягнені в однострої австро-угорської армії, Легіонів Польських, парамілітарних організацій, навчальних закладів, а також у цивільний одяг, доповнений кашкетами-мацеївками, військовими поясами з підсумками тощо. Використовували також німецькі уніформи, що стояли у потягах на залізничній станції Підзамче. Коли з середини листопада до Львова почали прибувати військові загони на допомогу польським повстанцям, ця строкатість уніформ була доповнена одностроями Польської Сили Збройної (основний однострій польської армії до впровадження нового зразка восени 1919 р.) та Великопольської армії. Зброю в польських загонах використовували також різноманітних зразків: австрійську, німецьку, російську. В листопаді у поляків відчувався гострий брак стрілецької зброї, тому використовували будь-які, навіть застарілі, зразки зброї, виготовляли саморобні гранати тощо. Під час листопадових боїв поляки застосовували кокарди у вигляді орла та біло-червоні стрічки замість кокард, щоб відрізнятися від українців. Знаків розрізнення за званнями, навіть за родами військ у той час поки що не існувало – спорювалися навіть австрійські петлиці на комірах кітелів і шинелей. Залоги різноманітних опорних пунктів мали власні знаки розрізнення – нашивки, нарукавні пов’язки.

1. Австрійське кепі з польською кокардою.

2. Польовий кітель австро-угорської армії.

3. Одношпеньковий пояс з австрійськими патронними сумками.

4. Німецькі штани.

5. Шкіряні черевики.

6. Нашивка залоги “Ґура Страцень” (Гицлева гора), ІІІ ділянка польської оборони Львова.

7. Застарілий револьвер Кольта.

8. Драгунська гвинтівка системи Мосіна зразка 1891 р. Такі гвинтівки масово використовувалися в Польських легіонах, Польському допоміжному корпусі та польських формуваннях незалежної Польщі в 1917–1918 рр.

 

1. Німецька каска М.1916, що носилася як у австро-угорській армії, так і у Війську Польському.

2. Австро-угорська шинель.

3. Пояс з патронними сумками під набої зброї сист. Маннліхера.

4. Карабін сист. Маннліхера М.1895.

5. Нашивка залоги “Ґура Страцень”.

6. Баґнет до зброї сист. Маннліхера.

7. Сухарна торба австро-угорської армії.

8. Шкіряні чоботи.

 

* У реконструкції використані макети зброї, позбавлені здатності травмувати людину

2 коментарі до “Польські повстанці. Львів, листопад 1918 р.

  1. Тарас

    Хотів би на Вашому сайті розмістити, в розділі фотореконструкція, свій комплект спорядження козака реєстровця у війську Богдана Хмельницького. Текс та фото будуть від мене. Пишіть…

    1. A_P Автор запису

      Тарасе, дякую, бо на 17с обговорювали-обговорювали, та заглухло. Але, наскільки пам’ятаю, основна проблема була у підлаштуванні під ліву руку шаблі та інших речей?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *