Договір про створення Священної Ліги. 1684 р.

olddoc1Після бойових дій козацького війська Петра Дорошенка проти армії Речі Посполитої на Поділлі, у січні 1672 р. на боці українського гетьмана виступила Османська імперія. Війна між Османською імперією та Річчю Посполитою призвела до підписання Бучацького миру, за яким Поділля передавалося під турецьку владу (1672), подальших битв під Хотином (1673) та Віднем (1683). 5 березня 1684 р. в австрійському місті Лінці було підписано договір про створення антиосманської Священної ліги, до складу якої ввійшли Австрія, Річ Посполита, Венеція та Римська курія.

Ліга діяла протягом Великої Турецької війни (1683–1699), до підписання Карловицького миру, що завершив цю війну. За Карловицьким миром 1699 р. Поділля повернулося до складу Речі Посполитої.

Договір про створення Священної Ліги (1684)

  1. Військовий союз між цісарем, Польщею та Венеціанською республікою буде стійко зберігатися аж до закінчення війни.
  2. Протектором та гарантом договору вистукає Папа Римський та його наступники.

[…]

  1. Цісар та польський король зобов’язувалися здійснювати бойові дії на суші потужними військами, Венеціанська республіка чисельним флотом на морі, та в міру своїх можливостей на території Далмації, аж до укладення, з Божою поміччю, миру.
  2. Якщо одна зі сторін опиниться в загрозливому становищі й потребуватиме військової допомоги, дві інші сторони зобов’язуються послати йому на допомогу свої війська.
  3. Відповідно до рішення військової ради представників трьох країн передбачалося часткове або повне об’єднання збройних сил.
  4. Війна буде вестися на декількох фронтах, з метою розпорошення сил ворога. Цісар здобуватиме угорські фортеці, польський король – Кам’янець, Поділля та Україну, Венеція займатиметься поверненням втрачених територій. Територіальні здобутки відходитимуть до тієї сторони, якій вони раніше належали.
  5. Загальний план війни буде прийнято одразу після затвердження договору, й щороку буде змінюватися залежно від обставин.
  6. Приєднатися до цієї угоди будуть запрошені інші християнські правителі, зокрема московські князі. Однак нові учасники союзу можуть бути прийняті тільки за згодою всіх сторін цього договору. […]

Хрестоматія з історії західних і південних слов’ян (Нова доба). Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. Ярового В. І. – К.: Видавець Олег Філюк, 2016. – С. 19.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *