Kruszyński B. Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–1921

Видання Kruszyński B. Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–1921.– Poznań: REBIS, 2010. – 512 s. (Бартош Крушинський, “Познанці у польсько-більшовицькій війні 1919–1921 рр.”) присвячене участі військових частин Великопольської армії у польсько-радянській війні 1919–1920 рр.

Тема книжки є надзвичайно важливою для вітчизняної історії, адже сформовані у Познані частини взяли активну участь у подіях українсько-польської війни 1918–1919 рр. та польсько-радянської війни 1919–1920 рр. на території України. У польських землях, що перед Першою світовою війною належали Німеччині, з грудня 1918 р. відбувається формування Великопольської армії. Польська влада у Познані, відчуваючи спорідненість до воюючих у Львові польських повстанців, видала наказ про створення добровольчого загону для відсічі українським військам у Галичині, і 9 березня 1919 р. загін у силі 200 солдатів виїхав з Познані. 12 березня 1919 р. на Галицький фронт відправлено також Великопольську групу в силі близько 3 тис. піхотинців, дивізіону артилерії, авіаційного загону та зв’язківців. У червні – липні 1919 рр. інший загін з Познані силою понад 4 тис. осіб взяв участь у останніх боях українсько-польської війни. У складі Війська Польського під час польсько-радянської війни 1919–1920 рр. “познанці” воювали переважно на Литовсько-Білоруському фронті, однак на землях Волині також перебувала певна кількість солдатів Великопольської армії. Великопольські піхотні дивізії та кавалерійські полки у складі Війська Польського відзначились під час київської наступальної операції 1920 р., беручи участь у боях за Малин, у зайнятті Києва, оборони лінії Дніпра від Червоної армії.

Рецензована книжка є альбомом фотографій загонів Великопольської армії, що брали участь у боротьбі поляків за східні кордони своєї держави. Фотографії висвітлюють участь великопольських військ у боях проти Галицької армії в Галичині, проти Червоної армії на Віленщині, становленню Великопольської армії у Познані, виїзду зведеної Великопольської дивізії на Литовсько-Білоруський фронт та її боям, авіації “познанців”на більшовицькому фронті, боям у Білорусі в 1919–1920 рр., участі великопольських загонів у поході на Київ у 1920 р., оборонних боях липня – вересня 1920 р. в Україні, на лінії Бугу та під Варшавою, нагородам “познанців” після завершення бойових дій та поверненню на місце формування. Перед ілюстраціями інколи вміщено історичний вступ.

До альбому увійшли документи з Державного архіву в Познані, Центрального військового архіву в Варшаві, Музею Війська Польського, Польського військового музею в Колобжеґу, Великопольського військового музею в Познані, Музею Великопольського повстання в Познані та інших музеїв Західної Польщі, з колекцій Центральної військової бібліотеки та інших бібліотек, що зберігають фотографії відповідної тематики, а також приватних колекцій, копії повідомлень з газет, мапи, фотографії, некрологи, малюнки. У альбомі можна знайти індивідуальні та групові знімки “познанців”, фронтові та постановочні фото, зображення місцевостей, фотографії прапорів військових частин та підрозділів, нагород, предметів уніформ і спорядження та деталей одностроїв, зброї та військової техніки частин Великопольської армії. У виданні є світлини, зроблені у Бердичеві, Деміївці, Києві, Львові, Стрию та у неідентифікованих місцевостях Волині, Галичини і Наддніпрянщини. Переважна більшість ілюстрацій з альбому ніколи не була опублікована раніше.

Серед недоліків видання можна зазначити відсутність змісту, відсутність посилань на джерела. Звісно, що такі дрібні недоліки не зменшують важливості книжки для всіх, хто цікавиться польською та українською воєнною історією періоду відновлення незалежності України і Польщі та боротьби за кордони цих держав.

Артем Папакін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *