Гусарський спис. 10 зразків славетної зброї в Україні

Номер 5. Гусарський спис

Попередній

Гусари в повному озброєнні. XVII ст.

Довгі списи “крилатих” гусарів були зброєю, що тримала ворогів Речі Посполитої у страху. Під впливом поширення вогнепальної зброї у XVI столітті західноєвропейська кавалерія відмовилася від списів на користь карабінів і пістолів. Однак стріляла кавалерія гірше, ніж піхота, і вершники втратили провідну роль на полі бою. Проте у Польщі (а з 1569 у всій Речі Посполитій) кіннота була головною у війську, і причиною цьому були гусарські списи.

Гусари початково були легкою кіннотою, що мала полегшений обладунок. Тим не менш, вона звикла воювати по-рицарськи – атакуючи ворога затиснутим під пахвою списом і захищаючись щитом. Від щита гусари Речі Посполитої згодом відмовилися, натомість вони одягнулися у кіраси і шоломи. Спис – основна зброя гусарів – залишався при них до кінця існування цього виду кінноти. Головним способом ведення бою гусарів до XVIII століття залишалася таранна атака зі списом під пахвою. Так діяли гусари у більшості битв, на українських землях у тому числі. Щоб полегшити вагу списа, його робили пустим всередині, а тупий кінець при атаці утримувався у “току” – спеціальному футлярі. Списи мали “яблуко” для захисту руки власника, а біля наконечника кріпилися прапорці. Гусарські списи у XVII столітті досягали довжини аж 6 метрів! Це ставило гусарів у виграшну позицію як перед кіннотою, так і перед піхотою – вони могли розбити навіть стрій пікінерів.

Як показала практика, гусарські списи були надто дорогими для масового озброєння. Тому інколи застосовували так звані половинні списи (3,3 метри довжиною), а в окремих випадках гусари на полі бою стріляли з пістолів і атакували після цього шаблями. Однак більш дієвими були саме списи. Коли у 1605 році шведські вершники познайомилися з гусарськими списами, це змусило короля Ґустава Адольфа поміняти цілу тактику дій кавалерії! Ефективними гусарські списи були і проти легкоозброєного московського війська – настільки, що російський цар вирішив скопіювати польський досвід і завів собі власних “крилатих” гусарів.

Далі

 

Див. також:

Крилаті гусари. 10 легендарних військових загонів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *