Латники Тамерлана. 10 легендарних військових загонів

Номер 3. Латники Тамерлана

Попередній

Середньоазійський вершник. 1370-ті рр.

Армія “Залізного Кульги”, що тримала у страху весь ісламський світ, розгромила османську Туреччину і Золоту Орду, пройшлася і по українським степам. На кінець XIV століття Кримський півострів і степи Причорномор’я належали могутній Золотій Орді. Проте саме тоді держава переживала складні часи: у 60–70-ті роки розпочалася боротьба за владу в Орді, від її впливу почали відпадати руські князівства, по країні пройшлася чума. На додаток, хан Тоштамиш розпочав конфлікт із еміром Мавераннарха Тимуром, який став пізніше відомим європейцям під іменем Тамерлана. Війна йшла за середньоазійські і кавказькі володіння, але скоро перенеслася і у Причорномор’я. Після перемоги у битві на річці Терек у 1395 році величезна армія Тимура пройшлася, за літописцем, по “всій землі Татарській”, пограбувавши землі по Дніпру і пройшовши вогнем і мечем по Криму.

Вороги тікали від криків “Сурун!” (“До атаки!”) непереможної армії еміра Тимура. Його завоювання супроводжувалися масовими вбивствами, що навіть перевершили жорстокістю звірства монголів. Вдалі загарбницькі походи дали “Залізному” Тимуру змогу озброїти свою переважно кінну армію у найновіші досягнення військового мистецтва. Заможність основної маси воїнів дозволила збільшити число важких латників у армії. Воїни Тимура були вправними лучниками, кожен з яких мав на озброєнні монгольський лук з 30 стрілами. В якості зброї ближньої дії вершники застосовували списи, шаблі, кинджали та бойові ножі, а також булави. Доба Тамерлана позначилася революцією у конструкції східного обладунку. Нові обладунки поєднували кольчужне полотно з залізними пластинами: таке поєднання надавало панциру більшої гнучкості. У цей час також почали з’являтися шоломи з додатковим захистом шиї, вух та обличчя. Дослідження металу показало, що такі обладунки були виготовлені з найкращої сталі того часу! Подібно до рицарських, обладунки воїнів Тимура могли покривати все тіло. Це був тип захисного озброєння, що протримався у країнах Сходу аж до ХІХ століття.

Військо Тимура залишило територію Орди у 1396 році. Крім загибелі значної частини воїнів і мирного населення, розгром Тимуром Золотої Орди спричинив руйнацію господарства, через що почався голод, відновилася епідемія чуми. У Орді розпочалися міжусобиці. Спроби відновити могутність Золотої Орди після походу латників Тимура здійснювалися, але не принесли бажаного успіху – держава врешті розпалася.

Далі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *