Шолом типу Монтефортіно з Веселої Долини

Цей шолом є другим, поряд зі знахідкою в Біленькому, шоломом типу Монтефортіно з Нижнього Подністер’я (півдня Одещини). Бойове наголів’я знайдене у складі «дивного комплексу» кінця ІІ–І ст. до Р.Х. разом зі зброєю і кінським спорядженням. Такі комплекси пов’язують із подіями Мітридатових війн, приписуючи речі сарматам Північного Причорномор’я. Водночас, за Г. Казакевичем, шоломи типу Монтефортіно ранніх серій не можна пояснити контактами сарматів з військом Мітридата, а отже, вони могли потрапити у цей регіон з кельтами, ймовірно, бритолагами, згаданими у декреті Протогена з Ольвії.

Опис:

«Шолом з Веселої Долини – з дзвоноподібною тулією, край її дещо відігнутий і потовщений з зовнішнього боку. Напотиличник неширокий (1,8 см), в центрі його отвір діаметром 0,4 см. По боках тулії на відстані 0,5 см одне від одного – по парі отворів для кріплення шарніра нащічників діаметром 0,4 см. По краю шолом орнаментований косими насічками, що імітують витий орнамент. На 0,6 см вище – дві врізні лінії на відстані 0,6 см одна від одної, між ними смуга шевронного орнаменту. Шишак короткий. В нього вставлена і розклепана ззовні основа кнопки навершя (сама кнопка втрачена). Воно складається з дископодібної пластини з загнутими краями, по хордам якої проходять два пази. Між ними – прямокутний виступ, верхня частина якого обламана. Судячи з виїмок на зламі, у виступі було два наскрізних отвори діаметром 0,2–0,25 см, розташованих перпендикулярно пазам… На шоломі з Веселої Долини відкритий оригінальний спосіб кріплення кнопки. Зазвичай на шоломах Монтефортіно кнопки навершя двох варіантів: порожнисті і суцільні. Перші вважаються ознакою етрусько-італійських, другі – кельтських різновидів. Суцільна (?) кнопка навершя з Веселої Долини, судячи з пазів на основі, мала на нижній кромці два виступи, що вставлялися у ці пази. В центрі кнопки повинен був бути вертикальний паз, в який у момент зборки входив виступ з отворами, що знаходився на основі. Відповідні наскрізні отвори повинні були бути і на кнопці. В них вставлялися круглі в січенні штифти, що проходили через отвори у виступі і таким чином намертво кріпили кнопку до нього. Потім сліди кріплення ховалися подальшою обробкою – поліруванням і орнаментацією. Потрібно сказати, що таке кріплення кнопки навершя на шоломах Монтефортіно досі не зафіксоване» [5]  

«Шеврони на шоломі з Веселої Долини крупні, з прямими сторонами, рідше розташовані… Кнопка навершя з Веселої Долини, що не збереглася, кріпилася до шишака складною системою пазів і шипів… Шолом викутий, скоріш за все, з литої заготівки…» [5, 2-е вид.]  

«Шоломи з Біленького, Привілля і Веселої Долини виготовлені формуючим куванням з великим ступенем обтиснення (до 100 %) при невисокій температурі» [6]

Датування: кінець IV – перша половина ІІІ ст. до Р.Х. (виготовлення, Г. Казакевич, Б. Раєв, О. Симоненко, М. Трейстер), середина ІІІ ст. до Р.Х. (потрапляння у Північне Причорномор’я, Г. Казакевич), ІІ–І ст. до Р.Х. (О. Симоненко)

Розміри: 24 х 20 см, висота 18,5 см

Місце знахідки: с. Весела Долина, Тарутинський район, Одеська область

Місце зберігання: Одеський археологічний музей, інв. № 92287

Публікація: Редина Е. Ф., Симоненко А. В. «Клад» конца II–I вв. до н. э. из Веселой Долины в кругу аналогичных древностей Восточной Европы // Материалы и исследования по археологии Кубани. – Вып. 2. – Краснодар, 2002. – С. 78, рис. 1, 1.

Шолом з Веселої Долини. Фото О. Симоненка: [6, рис. 7, 1]
Шолом з Веселої Долини. Фото О. Симоненка: [4, рис. 5, 1–3]
Навершя шолома з Веселої Долини. Фото О. Симоненка: [6, рис. 8]

Література:

1. Зайцев Ю. П. Шоломи типу Монтефортіно і галатський некрополь у Богазкеї: один казус у вітчизняній сарматології // Археологія. – 2007. – № 3. – С. 101–108.

2. Редина Е. Ф., Симоненко А. В. «Клад» конца II–I вв. до н. э. из Веселой Долины в кругу аналогичных древностей Восточной Европы // Материалы и исследования по археологии Кубани. – Вып. 2. – Краснодар, 2002. – С. 78, рис. 1, 1.

3. Симоненко А. В. Об изготовлении шлемов типа Монтефортино // Европейская Сарматия. Сборник, посвященный Марку Борисовичу Щукину. / Отв. ред. Д. А. Мачинский. – Санкт-Петербург: Нестор-История, 2011. – С. 121, рис. 2, 3.

4. Симоненко А. В. Римский импорт у сарматов Северного Причерноморья. – Санкт-Петербург: СПбГУ; Нестор-История, 2011. – С. 11–13, 232, рис. 5, 1–3.

5. Симоненко А. В. Сарматские всадники Северного Причерноморья. – Санкт-Петербург: СПбГУ, Нестор-История, 2010. – C. 141, рис. 115, рис. 116, 1; Изд. 2-е, исправленное и дополненное. – К.: Видавець Олег Філюк, 2015. – C. 169, 170, рис. 55; 172, рис. 57, 3; С. 179, рис. 60, 3.

6. Симоненко А. В. Шлемы сарматского времени из Восточной Европы // Stratum Plus. – 2014. – № 4. – С. 256–258, 262, рис. 7, 1, рис. 8, рис. 10, 3.

7. Simonenko A. V. Bewaffnung und Kriegswesen der Sarmaten und späten Skythen im nördlichen Schwarzmeergebiet // Eurasia Antiqua. – 2001. – № 7. – S. 254, Abb. 31, 3.

До переліку

2 коментарі до “Шолом типу Монтефортіно з Веселої Долини

  1. Олександр Симоненко

    У першому виданні “Сарматських вершників” (СПб, 2010) на с. 145, дійсно, хибодрук – слово “шолом” використано у множині (на шлемах из Веселой Долины). Це виправлено у другому виданні (Київ 2015) на с. 177 (на шлеме из Веселой Долины).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *