Шолом з «кургану Ашика»

Походить з варварського поховання під курганом неподалік Пантикапея («курган Ашика»). У кургані знайдено рештки воїна з повним озброєнням: шоломом, обладунком, поножами, мечем, луком і стрілами. Бронзове наголів’я було склепане з трьох сегментів різних форм і розмірів. Подібно до грецьких шоломів, перероблених скіфами, має отвори по нижньому краю для кріплення підкладки чи бармиці. Проте, на відміну від інших перероблених шоломів (наприклад, шолому з Німфея чи шолому з Солохи), цей екземпляр не був шоломом грецького виробництва з цілим куполом і обрізаними краями, а був доволі грубо зібраний з трьох шматків бронзових виробів (ймовірно, не лише шоломів грецького виробництва). Екземпляр є безперечно продуктом місцевого виробництва варварів, що мешкали на території Боспорського царства. Можливо, не використовувався у бойових умовах, а був створений для покладення у гробницю.

Опис: три бронзові сегменти, поєднані у купол з отворами по нижньому краю.

«По краю шолома є дрібні отвори для прикріплення підкладки. На відміну від звичних форм цей шолом не звужується, а ніби дещо розширюється догори. Ймовірно, простота форми може свідчити на користь його місцевого походження, хоча шолом абсолютно не підходить під типи скіфських, “ймовірно, представляючи собою одиничне явище”, як вважав Б. З. Рабінович. … Загалом, цей шолом можна вважати повністю унікальним» [2]

 «Він складається з трьох грубо склепаних пластин: дві пластини, згорнуті півколом, утворюють його стінки, а третя, накладена зверху, складає його верх. Шолом був створений на місці з підручного матеріалу. Але характерно, що він має ту само форму, приблизно ту само висоту і такі ж отвори по периметру, що і інші шоломи цього типу» [4]

«Шолом дуже примітивно склепаний з трьох пластин – дві утворюють боки, третя – верхню частину обладунку. Він був зроблений або з частин зруйнованих шоломів, або з бронзовий пластин невідомого призначення, можливо, навіть з частин металевих посудин» [5]

Датування: кінець першої чверті IV ст. до Р.Х.

Розміри: висота – 17 (18,5?) см, діаметр основи – 25 х 22 (21?) см

Місце знахідки: кам’яна гробниця І біля Карантинного шосе, Керч, Крим, розкопки А. Б. Ашика 1838 р.

Місце зберігання: Державний Ермітаж

Публікація: Рабинович Б. З. Шлемы скифского периода // Труды Отдела истории первобытной культуры Государственного Эрмитажа. – Т. 1. – Л., 1941. – С. 165–166.

Фото: 3
Фото: 3

Література:

1. Древности Босфора Киммерийского. – Т. 1. – СПб., 1854.

2. Виноградов Ю. А. «Там закололся Митридат…» Военная история Боспора Киммерийского в доримскую эпоху. – СПб: Петербургское Востоковедение; М.: Филоматис,  2004.

3. Рабинович Б. З. Шлемы скифского периода // Труды Отдела истории первобытной культуры Государственного Эрмитажа. – Т. 1. – Л., 1941. – С. 165–166.

4. Сударев Н. В. К вопросу об античных шлемах, подвергшихся переделке // Традиции и инновации в материальной культуре древних обществ. – М., 1990. – С. 99–109.

5. Черненко Е. В. Скифский доспех. – К.: Наукова думка, 1968.

До переліку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *