Знахідки шоломів на території України

Озброєння завжди відігравало і продовжує відігравати важливу роль у історію людства, зброя була і є неодмінним і важливим елементом для виживання людини, держави, нації. Зброя була чутким індикатором багатьох явищ соціально-політичної, економічної, духовної, культурної історії. Крім того, вона сама по собі часто стимулювала певні соціально-політичні зрушення. Так, винайдення якоїсь передової зброї неодмінно призводило до винайдення засобів протидії цій зброї, а також до запозичення цих технологій з регіону винайдення сусідніми регіонами. Тому дослідження історії зброї говорить не лише про розвиток бойових засобів сам по собі, але й про зв’язки між народами, шляхи просування технічних інновацій і культурних запозичень. Розділ «Артефакт» розповідає про окремі знахідки озброєння, зроблені на території України. Розділ складається зі статтей-переліків і статей, присвячених окремим артефактам. Статті містять зображення предметів, їх опис і перелік літератури про дані артефакти. Переліки постійно поповнюються.

Захисне спорядження з’явилося одночасно з появою військової справи. Захист тіла дозволяє зменшити травмування від ворожої зброї, через що зменшуються втрати особового складу у війську, а також він служить психологічним захистом і засобом мотивації. Етнографічні дані говорять про використання людьми дометалевих епох шоломів і обладунків з дерева, прутів, кістки, шкіри, рогових пластин тварин.

Дана стаття є своєрідним каталогом, що містить перелік знахідок на території України шоломів – бойових наголів’їв, захисного озброєння для голови воїна. Шолом був одним з найголовніших предметів захисного озброєння. Бойове наголів’я, основною функцією якого був захист власника під час бою, у своєму розвитку випереджало інші елементи захисного озброєння і було зроблене нерідко якісніше, ніж решта обладунку. З території України відомі шоломи як мінімум з бронзової доби, ними продовжували активно користуватися у залізному віці, широко використовували у римський період і дуже інтенсивно в Середні віки. Перелік складено за хронологічним принципом.

Частина 1. Античні шоломи

Шоломи культури Вілланова з Поділля

Шолом з Медведівки

Іллірійський шолом з Німфея

Халкідський шолом з Німфея

Коринфський шолом з Ромейкова

Шолом з Маріуполя

Шолом з Кардашинки

Халкідський шолом з Вовківців

Шолом зі Стовп’яг

Шолом з «кургану Ашика»

Халкідський шолом з землі мірзи Кекуватського

Халкідський шолом з Пастирського

Халкідський шолом з Ольвії

Шолом з Талаївського кургану

Шолом з кургану “Солоха”

Халкідський шолом з Надежди

Шолом з Артезіану

Шолом з Карантинного шосе

Шолом з Неаполя Скіфського

Псевдоаттичний шолом з Кам’янки-Дніпровської

Шолом типу Монтефортіно з Мар’ївки

Шолом типу Монтефортіно з Токмака

Шолом типу Монтефортіно з Біленького

Шолом типу Монтефортіно з Веселої Долини

Нащічники шоломів з Гурзуфського Сідла

Навершя шолому з Усть-Альми

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *